People Need Love – první píseň skupiny ABBA

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.abbasite.com, Vydáno dne: 04. 09. 2012

Letos v červnu tomu bylo přesně 40 let, co skupina, později vystupující pod jménem ABBA, vydala svůj první singl. V dnešním článku najdete esej C. M. Palma zaměřenou právě na píseň People Need Love, která je považována za oficiální počátek skupiny ABBA.

V dnešní době, kdy popové hvězdy s minimální zkušeností dosahují na první místa hitparád díky účasti v televizních show typu Pop Idol a American Idol (u nás SuperStar, X-Faktor apod. - pozn. red.) je uklidňující připomenout si, jak dlouho ve skutečnosti trvalo, než ABBA dosáhla mezinárodního úspěchu. Ačkoliv mnozí považovali v 70. letech švédskou čtveřici za skupinu vytvořenou „na míru“ – právě ve smyslu upravených, stylizovaných a zchoreografovaných, přes noc vzniknuvších senzací 21. století – pravda je této představě na míle vzdálená. Nejen že jednotliví členové strávili deset let vystupováním, koncertováním a nahráváním v jiných skupinách nebo jako sóloví umělci, předtím než na sebe v dubnu 1974 upozornili celý svět písní Waterloo, ale v té době samotná ABBA už dva roky společně tvořila – a čtyři roky uběhly od jejich prvního pokusu o spolupráci. Jste zmatení? Čtěte dál.
 
Počátek 70. let byla pro Björna, Bennyho, Agnethu a Fridu poněkud nejistá doba. Benny opustil svou předchozí kapelu The Hep Stars a přestože Björn stále vydával desky se svou skupinou Hootenanny Singers, i on věděl, že s nimi nemůže spoléhat na žádný kariérní postup. Navíc Björn s Bennym se chtěli zaměřit na společné skládání písní a produkování desek a možná se vzdát vystupování. Nicméně oba měli závazky, takže si nemohli dovolit odmítat pracovní příležitosti, které jim přišly do cesty, ať už na jevišti nebo mimo něj. Co se týče Agnethy a Fridy, obě se věnovaly svým sólovým kariérám s proměnlivým úspěchem.
 
Na přelomu let 1969 a 1970 Björn s Bennym vystupovali v kabaretní show se zpěváky Svennem a Lottou, dřívějšími členy Hep Stars. Měli docela úspěch. Vzhledem k tomu, že Björn byl zasnoubený s Agnethou a Benny s Fridou, další krok se zdál být naprosto zřejmý: proč nezkusit kabaret jako dva páry? V listopadu 1970 odstartovala v Göteborgu show nazvaná Festfolk (slovní hříčka s dvojím významem - „lidé chodící na večírky“ a „snoubenci“). Úspěch se však nedostavil. „Ve skoro prázdném sále sedělo u stolů jen pár roztroušených párů,“ vzpomínala Agnetha na premiéru. A Björn prohlásil Festfolk za „absolutně nejhorší moment kariéry všech zúčastněných.“ Myšlenka spolupráce v rámci skupiny byla pro tu chvíli uložena k ledu.
 
Teprve na jaře 1972 magická kombinace čtyř talentů nalezla uplatnění v projektu, který byl povzbuzující a prospěšný zároveň. Tehdy už Björn s Bennym pracovali jako producenti v nahrávací společnosti Stiga Andersona – Polar Music. Také vydávali nahrávky jako duo Björn & Benny. Jedna z jejich písní, She's My Kind Of Girl, v době svého vydání v roce 1970 ve Švédsku propadla, ale teď se z ní z  ničehož nic neočekávaně stal hit v Japonsku. Povzbuzeni tímto úspěchem začali znovu pracovat víc směrem k přímočarému popu. I když tomuto žánru dávali přednost, v minulých dvou letech ho téměř opustili jednoduše proto, že švédští posluchači, jak se zdálo, preferovali jejich materiál jiných stylů.
 
Počátkem skupiny, kterou známe jako ABBA, bylo nahrávání ve stockholmském studiu Metronome 29. března 1972. Björn a Benny napsali skladbu nazvanou People Need Love, svou první anglicky zpívanou popovou píseň po dvou letech. Šlo o výtvor ve stylu lehčí formy pop music své doby. Pojetí nahrávky se inspirovalo britskou skupinou Blue Mink. Na většině jejich nahrávek se zpěváci Roger Cook a Madeline Bell střídali ve vokálních partech písní, které byly optimistickými výzvami k harmonii mezi lidmi. Björn s Bennym teď použili totožnou myšlenku ve své nové kompozici. Název písně, People Need Love, skutečně shrnoval poselství textu a autoři přizvali své snoubenky, aby přispěly svými vokály do této písně stylu „volej a odpověz.“ Výsledkem byla jasná a prosluněná melodie, přechodová nahrávka mezi tzv. šlágry, které všichni dělali jako sóloví umělci, a popem, který se měl stát jejich budoucností. Björn a Benny cítili, že to je nejlepší věc, jakou kdy udělali.
 
Když People Need Love vyšla na singlu, na obalu nesla jméno Björn and Benny, Agnetha and Anni-Frid, protože jméno ABBA teprve mělo vzniknout. Vskutku, zatím se ani nemluvilo o založení stálé skupiny. Agnetha a Frida měly své sólové kariéry a smlouvy s jinými nahrávacími společnostmi a navíc nikdo z nich si nebyl jistý budoucím směřováním. V jejich nerozhodnosti jim však pomohlo, když se z People Need Love stal ve Švédsku jasný hit. V srpnu píseň dosáhla na 17. příčku kombinovaného singlového a albového žebříčku, který se v té době ve Švédsku používal, a umístila se i na třetím místě vlivného rozhlasového žebříčku Tio i topp měsíc předtím. „Byli jsme překvapení a k zbláznění šťastní, když se píseň objevila v Tio i topp,“ vzpomínala Frida. Čtveřice přátel se rozhodla, že by přinejmenším měli pokračovat ve společném nahrávání. Jestli to však povede k něčemu stálému, se teprve uvidí. Na podzim 1972 tak začali pracovat na svém prvním albu, Ring Ring, a také vydali druhý skupinový singl He Is Your Brother.
 
Přestože People Need Love vyšla i v několika dalších zemích, mimo Skandinávii z ní nikdy nebyl hit. V Americe vyšla u společnosti Playboy Records, která zřejmě s úmyslem zahrát na mýtus švédského hříchu a „povolných blondýnek“ připsala nahrávku skupině s názvem Björn and Benny (with Svenska Flicka) – tedy Björn a Benny (se švédskou dívkou). Píseň se „vyšplhala“ na 114. pozici Cash Box hitparády – i když to nebylo nijak ohromující, přesto to byl větší úspěch, než v té době zaznamenala většina švédských umělců.
 
Björn a Benny, Agnetha a Anni-Frid propagovali People Need Love několikrát ve švédské televizi, a když singl vyšel v Západním Německu, byli v lednu 1973 pozváni do televizní show Disco. V té době však byla Agnetha v pokročilém stádiu těhotenství (s Björnem čekali dceru Lindu) a raději zůstala doma. Místo ní zaskočila Fridina kamarádka Inger Brundin. Tehdy stejně málokdo v Západním Německu měl představu, jak členové skupiny vypadají, ale pozdější opakování tohoto vystoupení řadu diváků zmátlo.
 
V nahrávacím studio však o jakémkoliv záskoku nebylo ani řeči a později v témže roce, poté, co skupina měla velký hit s písní Ring Ring, se nakonec rozhodli spolupracovat nastálo. Mezitím jejich manažer Stig Anderson zjednodušil jméno kapely seskupením iniciálů křestních jmen členů a přišel s názvem ABBA. Následovalo Waterloo a celosvětová sláva – ale u People Need Love to všechno začalo.