The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

. - 8
.
zobrazení: 3065
známka: 2.33

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

Archiv původního

Z archivu: Vyznání pana Jaromíra Tůmy

Vydáno dne 08. 05. 2006 (2869 přečtení)
Autorem dalšího archivního textu, převzatého z třetího vydání časopisu "The ABBA Wonder", je hudební kritik a publicista, pan Jaromír Tůma.



Ve světě populární hudby způsobila skupina ABBA rozruch jako dobře načasovaná bomba. Možná vám to zní trochu nadneseně, ale uvědomte si, že před dvěma lety o této sympatické švédské čtveřici věděla jen hrstka odborníků, zato dnes...?

Švédská populární hudba šedesátých let — to byl obraz bídy a utrpení. Kdo měl jen trochu talent a jméno, odešel zpívat do NSR, aby si naplnil peněženku, a doma vládly anglické skupiny v čele s Beatles. Kdo jim chtěl konkurovat, musel se přizpůsobit. Souboru Hep Stars (Šťastné hvězdy) se to podařilo nejlépe. Zpíval anglicky v módnim stylu, ale občas překvapil zajímavou vlastní skladbou, a tu zpravidla napsal klavírista Benny Andersson. Jinou cestou šli Hootenanny Singers — zpívali písně často ovlivněné skandinávským folklórem. Měli to tedy o něco těžší a „šťastnými hvězdami" se nestali. A v jejich středu byl i kytarista Bjorn Ulvaeus. Sólové zpěvačky Annifrid Lingstadovou (která není Švédka, ale Norka) a Agnethu Faltskogovou potkal největší úspěch mimo mikrofon — našly si své životní partnery: Frida snoubence Bennyho a Agnetha, která si nechává říkat také Anna, manžela Bjorna (pro zajímavost: 4. prosince 1977 se jim narodil syn). Skupina byla na světě. V docela skromných domcích na stockholmském předměstí Vallentuna pak začaly vznikat první písničky, které muži psali a dívky zpívaly.

V roce 1973 měla skupina se složitým jménem Bjorn, Benny, Anna a Frida první mezinárodní odezvu na písně "Zavolej" a "Nina, hezká balerina". To rozhodlo o jejich vyslání na Vekou cenu Eurovize, písničkovou soutěž, která se následujícího jara konala v britském Brightonu. Připravili se dobře. Pozměnili si název na jednoduché ABBA, nastudovali veselou písničku, a protože v ní zpívali zrovna o Waterloo, navlékl si dirigent Napoleonskou uniformu. Melodická a zvuková svěžest zapůsobila a vítězné Waterloo se začalo hrát a zpívat i u nás.

Řeklo by se, že vítězství v této soutěži byl rozhodující mezník jejich kariéry. Pak už mělo jít všechno jak po másle. Nebyla to však pravda. Pomatujete si snad kdo vyhrál Velkou cenu Eurovize o rok později, či dříve ? Ne ? Jen skupina jako je ABBA, skupina, která tvrdě pracovala a která se snažila, aby každá jejich nová píseň se lišila od předchozích, aby měla kontrastní náladu, hezkou melodii, ale i muzikální nápad a perfektní podání, se mohla trvale udržet v našem podvědomí. Dnes o ní můžeme bez přehánění hovořit jako o současné nejoblíbenější skupině Evropy, i když jsou samozřejmě státy, kde jí fandí přece jen méně, než třeba u nás.

ABBA, to nejsou jen písničkové hity jako "Honey, honey", "S.O.S", "Mamma mia", "Fernando", "Dancing queen" a další. Je to i příjemné vystupování dvou párů, partnerů, kteří se mají rádi, ale i krása a ohebnost dvou dívčích hlasů, nápadné, ale nepřemrštěné oblékání, dobře natočené videoklipy a televizní pořady - zkrátka profesionální práce. A také stoupající náročnost k sobě i k posluchačům. Například poslední píseň "Jméno hry" je v porovnání s prvními skladbami mnohem komplikovanější - a přece má úspěch.

Ozývají se ovšem také kritické hlasy, že skupina produkuje hudbu příliš nenáročnou, jednoduchou a líbivou, ale srovnáme-li jejich tvorbu s prací ostatních "komerčních" skupin, je na tom ABBA patrně ještě nejlépe. Milióny prodaných desek po celém světě, nabité koncertní sály, stovky tisíc fanoušků. A za zářivými úsměvy ABBY se také skrývá hodné práce jejích členů, z nichž žádný sám o sobě sice nijak výrazně nevyniká, ale v tomto "rodinném" seskupení znamená nepostradatelné písmeno v krátkém, ale výstižném názvu skupiny.

Jaromír Tůma

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Šafařík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.