Björn a daně – 2. kolo

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.nme.com, www.dailyindia.com, www.foxnews.com, Vydáno dne: 06. 01. 2007

Björn Ulvaeus je opět popotahován za daňové úniky.

Švédský berní úřad požaduje po Björnovi dalších 2,1 miliónů dolarů z nepřiznaných příjmů. Je to už druhé obvinění z daňových úniků, kterému Björn čelí. Loni po něm úředníci žádali téměř 13 miliónů dolarů kvůli nepřiznaným příjmům z autorských honorářů z písní Abby a muzikálu Chess za léta 1998 – 2003 (viz článek Björn zaplatí daňový dluh). Teď požadují další sumu za roky 2004 a 2005.

V roce 1984, předtím než se odstěhoval do Anglie, prodal Björn ve Švédsku svá autorská práva. Úředníci však tvrdí, že smlouvy byly podepsány jen na oko, honoráře odcházely na účty v zahraničí (konkrétně v Antilách – daňovém ráji), ale Björn měl k penězům přístup.

Björn se proti rozhodnutí odvolal a původní požadavek 12,5 miliónů dolarů z loňského roku byl snížen na zhruba 9,4 miliónů. Teď se čeká ještě na výsledek odvolání proti pokutě za léta 2004 a 2005. Pro úplnost dodejme, že stejný problém má i Frida, ale i další švédské celebrity, např. Marie Fredriksson a Per Gessle ze skupiny Roxette.