Spor o Kristinu rozhodnut

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.upi.com, news.yahoo.com, Vydáno dne: 24. 03. 2007

Stockholmský okresní soud dal včera za pravdu Bennymu a Björnovi ve věci autorství scénáře jejich muzikálu Kristina Från Duvemåla.

Více jak desetiletá tahanice s dramatikem Carl-Johanem Sethem, o které jsme už psali dříve (viz článek Björn, Benny a Kristina Från Duvemåla znovu u soudu) by tak snad mohla být konečně u konce. Soud rozhodl, že Sethova verze scénáře nebyla použita při uvedení muzikálu v devadesátých letech, a souhlasil s tvrzením autorského dua Andersson-Ulvaeus, že konečnou podobu sepsali režisér Lars Rudolfsson a dramatik Jan Mark. Muzikálu se tak otevírá cesta na Broadway, která byla sporem blokována. Benny a Björn totiž prohlásili, že pokud soud vyhraje Carl-Johan Seth, muzikál se v divadelní verzi už nikdy hrát nebude.

Po vynesení rozsudku však Sethův právník Staffan Michelson naznačil, že se proti rozhodnutí odvolá. Podle něj obě strany podepsaly osm dní před premiérou muzikálu v roce 1995 smlouvu o autorských právech, v níž se dohodly na společném autorství scénáře. "Jsem šokován, že okresní soud tuto smlouvu vůbec nezkoumal," řekl novinářům. "Jejich interpretace, že dohoda byla o něčem jiném, než o muzikálu, který měl premiéru o osm dní později, je velice podivná," dodal.