Keď začujem v autorádiu melódiu Abby, vypínam ho

Autor: Scandiaca <scandiaca(at)seznam.cz>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.zilinskyvecernik.sk, Vydáno dne: 27. 08. 2007

Žilinský večerník přinesl zajímavou zprávu o tom, jak se někdejší clen ABBAy, Bjorn, ohlíží dnes na svoji tehdejší tvorbou. Činorodá redaktorka Scandiaca nelenila, a tak tu hned máme přepis inkriminovaného článku.

Jeden z členov legendárneho švédskeho kvarteta ABBA, medzičasom 62-ročný Björn Ulvaeus, sa priznal, že už nechce počúvať megahity skupiny. Keď sedí za volantom a v autorádiu začuje melódiu skupiny, podľa vlastných slov prístroj vypína. Doma potom niekdajšiu produkciu formácie nepočúva vôbec.

Skupina, ktorú tvorili speváčky Agnetha Fältskogová, Frida Lyngstadová, hráč na klávesové nástroje Benny Andersson a gitarista Björn Ulvaeus, patrí s viac ako 370 miliónmi predaných nosičov medzi komerčne najúspešnejšie zoskupenia v histórii populárnej hudby. Počas asi desaťročného pôsobenia na scéne vyprodukovala ABBA veľký počet megahitov, od víťaznej skladby eurovíznej pesničkovej súťaže 1974 Waterloo cez I Do I Do I Do, S.O.S, Fernando, Money, Money, Money, Dancing Queen, Chiquititu a Voulez-Vous až po The Winner Takes It All.

Popri ôsmich štúdiových albumoch a veľkom počet kompilácií sa formácii podarilo v 23 krajinách vyšplhať s pesničkami celkovo 143-krát až na prvé miesto hitparád. Benny Andersson, ktorý mal leví podiel na hudobných nápadoch skupiny a jej melodických tituloch, sa v súčasnosti spolupodieľa na výrobe filmovej adaptácie muzikálu Mamma Mia. Nejde síce o príbeh švédskej skupiny, ale v diele zaznieva celý rad hitov formácie. Vo filmovej podobe muzikálu sa objavia hviezdy strieborného plátna, vrátane Meryl Streepovej a Pierca Brosnana.