Spor o Kristinu definitivně u konce

Autor: Michal <(at)>, Téma: Novinky, Zdroj: www.thelocal.se, Vydáno dne: 10. 03. 2008

Björn Ulvaeus a Benny Andersson vyřešili svůj spor s Carlem-Johanem Sethem o autorství svého muzikálu Kristina Från Duvemåla mimosoudním vyrovnáním.

„Jsme šťastní, že jsme dospěli k dohodě a můžeme zůstat přáteli,“ uvedla soudící se trojice ve společném prohlášení. Nové slyšení u Odvolacího stockholmského soudu, které se mělo uskutečnit tuto středu, bylo zrušeno.
 
Sethův právník Staffan Michelson nekomentoval ekonomické detaily, které vedly k dohodě. Nezmínil se ani, zda se jeho klient vzdal všech budoucích nároků na podíl z autorských honorářů k muzikálu. Agentuře TT však řekl: „Toto vyrovnání znamená, že jeho reputace jako dramatika je znovu zcela napravena.“ Dodal, že Sethův význam pro Kristinu se vyjasní v budoucích produkcích muzikálu, který teď bude i v angličtině.
 
Kolem toho, jakou roli sehrál Carl-Johan Seth v tvůrčím procesu muzikálu, se točil spor u Stockholmského okresního soudu před rokem. Benny s Björnem prohlásili, že pokud by Sethovi byla přiznána autorská práva ke scénáři, muzikál by se už nikdy na divadle neobjevil. Oba tvrdí, že scénář, který použili při uvedení Kristiny v Malmö, Göteborgu a Stockholmu, napsali režisér Lars Rudolfsson a dramatik Jan Mark.
 
Okresní soud dal tehdy za pravdu Bennymu a Björnovi, Carl-Johan Seth tím pádem podle rozsudku neměl na muzikál žádné právo a pánové Ulvaeus a Andersson nepotřebovali jeho souhlas k dalšímu uvádění Kristiny. Teď obě strany podaly k Odvolacímu soudu písemnou žádost o anulování tohoto rozsudku.