One More Time včera, dnes a zítra

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: foto: www.nanne.se, www.fastnews.se, i185.photobucket.co, Vydáno dne: 10. 02. 2010

Dnešní příspěvek se zaměřuje na švédskou hudební skupinu One More Time - blízkou příbuznou skupiny ABBA.

One More Time je švédská popová skupina. Jejími členy jsou Peter Grönvall, Nanne Grönvall (roz. Nordqvist) a Maria Rådsten; Thérèse Löf opustila skupinu již krátce po založení. Peter Grönvall je synem člena skupiny ABBA, skladatele a klávesisty Bennyho Anderssona, a od roku 1994 je ženatý s Nanne Grönvall.
 
Roku 1992 dobyla skupina svým prvním singlem „Highland“ Top Ten více než deseti evropských zemí, v Belgii byla vyhlášena „Nejlepší skupinou roku“, album „Highland“ získalo zlatou desku v Jižní Africe. Roku 1996 zastupovala skupina One More Time Švédsko na Velké ceně Eurovize v Oslu s etnobaladou „Den Vilda“ a obsadila třetí místo. Celkem vydala skupina během svého aktivního působení v letech 1992 až 1997 čtyři alba a jedenáct singlů. Dodnes se One More Time nikdy oficiálně nerozpadli a další nahrávky nejsou zcela vyloučeny.
 
Peter Grönvall a Nanne Nordqvist pracují společně od roku 1981, Peter jakožto hráč na klávesy pro Nanninu tehdejší rockovou skupinu MTV. Roku 1984 založili oba společně s Angelique Widengren skupinu „Sound of Music“ a zúčastnili se dvakrát Melodifestivalen, švédského předvýběru pro Velkou cenu Eurovize (roku 1986 s písní „Eldorado“ a roku 1987 s písní „Alexandra“). Skupina se rozpadla v roce 1988. Roku 1989 založili skupinu „Peter’s Pop Squad“, k jejímž členům patřila také Maria Rådsten. Po rozpadu skupiny v roce 1991 založili Peter, Nanne a Maria skupinu One More Time. S Thérèse Löf byl kvartet konečně kompletní.
 
První singl „Highland“ se stal velkým hitem, dosáhnul na Top 10 mnoha evropských zemí. Krátce po vydání alba „Highland“ opustila skupinu Thérèse Löf. Zbylí členové se rozhodli pokračovat ve třech a pokračovali ve svém evropském promoturné. Bilance byla následující: Zlatá deska v Jižní Africe, „Skupina roku“ v Belgii. One More Time byli kromě toho první „západní skupinou“, která vystupovala v České republice po jejím založení.
 
V roce 1994 vyšlo druhé album nazvané prostě „One More Time“, nemohlo ale navázat na úspěch předchozího alba skupiny. V roce 1995 se všichni tři - Peter, Nanne a Maria - rozhodli jít novou cestou a zúčastnili se jako skladatelé Melodifestivalen. Balada „Det vackraste“ (Nejhezčí), zpívaná Cecilií Vennersten, obsadila druhé místo a stala se velkým národním hitem: dosáhla prvního místa ve švédské hitparádě, získala platinové ocenění ve Švédsku a Norsku a byla zvolena písní roku. Na základě tohoto úspěchu se skupina One More Time rok nato sama zúčastnila Melodifestivalen s etnobaladou „Den Vilda“ (Divoška; Divoká krajina) a vyhrála švédské předkolo Velké ceny Eurovize.
 
Na Velké ceně Eurovize v roce 1996, která se konala v Oslu, obsadili One More Time po Irsku (Eimear Quinn – „The Voice“) a Norsku (Elisabeth Andreassen – „I evighet“) třetí místo. Krátce nato vyšlo album „Den Vilda“, které bylo prvním albem skupiny ve švédštině. Roku 1997 vydali anglickou verzi alba pod názvem „Living in a Dream“, přičemž titulní píseň „Living in a Dream“ je anglickou verzí hitu Cecilie Vennersten „Det Vackraste“. Album „Living in a Dream“ je doposud posledním albem skupiny One More Time, avšak skupina se dodnes oficiálně nerozpadla.
 
Roku 1998 napsal Peter Grönvall soundtrack k filmovému přepisu knihy „Kalle Blomqvist“ od Astrid Lindgren. Nanne Grönvall započala úspěšnou sólovou kariéru a je dnes jednou z nejoblíbenějších zpěvaček Švédska. Maria Rådsten se na nějaký čas stáhla ze světa showbussinesu, avšak v roce 2003 mohla rovněž zaznamenat úspěch s debutovým singlem „Head Over Heels“. Příležitostně obě dámy vystupují společně, například při vystoupení Nanne na Musikfestivalen v roce 2003 s písní „Evig Kärlek“ (Věčná láska) tvořila Maria část doprovodného sboru.
 
Poznámka redakce:
V současné době se často ve vysílání rozhlasové stanice Blaník objevuje česká verze písně „Den Vilda“. Budeme vděční za jakékoliv informace o této české podobě.
 
Alba:
 
1992: Highland
1994: One More Time
1996: Den Vilda
1997: Living In A Dream (anglická verze alba „Den Vilda“)
1998: The Best Of One More Time (Jižní Afrika)
 
Singly:
 
1992: Highland (Německo 39. místo, Švédsko 2. místo)
1993: Calming Rain
1993: Turn Out The Light
1993: No One Else Like You
1994: Song of Fête (Švédsko 36. místo)
1994: Get Out
1994: The Dolphin
1996: Den Vilda (Švédsko 7. místo)
1996: Kvarnen
1996: The Wilderness Mistress (anglická verze „Den Vilda“)
1996: Living in a Dream (anglická verze „Det Vackraste“)
 


Oficiální internetové stránky:
 
Oficiální web Nanne Grönvall: www.nanne.se (švédsky)
Oficiální web Marie Rådsten: www.mariaradsten.se  (švédsky / anglicky)
 
 
Přepis rozhovoru se skupinou, jakož i krátký článek o skupině z první poloviny 90. let si můžete přečíst na následujících řádcích.
 
ABBA: Bennyho nemanželský syn je po otci (Bravo, rok 1992)
 
Když se Peter 20.08.1963 narodil, nebyl jeho otec Benny Andersson s jeho matkou, zdravotní sestrou Christianou Grönvall, ženatý. „Moji rodiče se rozešli, když mi byly tři roky. Jemu bylo šestnáct, když jsem se narodil, a byl neustále na cestách se svou kapelou.“ Přesto měl Peter ke svému otci Bennymu vždy dobrý vztah. Často ho navštěvoval a jezdil s ním na prázdniny. Doprovázel skupinu i na turné po Austrálii a Americe. „Bylo mi čtrnáct a všechno bylo pro mě tak vzrušující!“ Dnes má Peter svoji vlastní skupinu One More Time. Zase jedno jablko, které nepadlo daleko od stromu.
 
„Mega Dance Festival“ v České republice roku 1994 (Pop Life, 1994)
 
„Mega Dance Festivalu“ se v roce 1994 v Praze zúčastnila i švédská skupina One More Time.
 
One More Time jsou tři. Maria, Nanne a Peter – syn Bennyho z legendární skupiny ABBA. Jinak ale s ABBou nemají nic společného.
 
Jakou hudbu rády posloucháte ve volném čase?
 
Maria: Mám samozřejmě moc ráda ABBu, ale můj opravdu nejoblíbenější interpret je David Bowie“.
 
Nanne: Já mám ráda Eurythmics, od ABBy znám spoustu písniček, ale nikdy jsem nebyla jejich fanynkou. Líbí se mi i věci, které dělá Benny nyní.
 
Zaslechla jsem, že s Vámi měl přijet i Benny Andersson. Je to pravda?
 
Maria a Nanne: Ne, to bohužel není. Tohle je náš projekt a Benny má zase svoji práci. Je pravda, že nám hodně pomohlo naše spojování s ABBou, bez toho bychom se asi tak neprosadili, ale snažíme se pracovat na svém projektu sami.
 
Pomáhá Vám Benny se skládáním hudby, radíte se s ním?

Ne, určitě ne. Tohle je naše soukromá záležitost. Je jasné, že když něco natočíme, dáme mu to poslechnout. Ale on nám do naší práce nemluví. Neříká nám, co a jak máme a nemáme dělat.
 
 
 

A na závěr ještě text a překlad výše zmiňované písně Den Vilda:


DEN VILDA

Vintern, den sänker sin slöja
och bäddar i husen
Härden i värdshuset värmer
och maten och krusen

Där dansar han med den vilda
De dansar som virvlar
i ett vattenfall
Fyllda av stolthet och vilja
Dansar som virvlar
i ett vattenfall

Men rykten i stugorna sprids
medan snöflingor faller
Stjärnorna gnistrar mot isen
som klara kristaller

Där flyr han bort med den vilda
Dom rusar som virvlar
i ett vattenfall
Fyllda av stolthet och vilja
Rusar som virvlar
i ett vattenfall

Droskan försvinner i natten
Och snön blir till drivor
utmed vägens kant
Hovslagen ekar bland bergen än
Lekande sorglöst
som ett vattenfall

Natten den sänker sin slöja
och suddar ut spåren
Var de än är har de styrkan
som forsen om våren

Där dansar han med den vilda
De dansar som virvlar
i ett vattenfall
Fyllda av stolthet och vilja
dansar som virvlar
i ett vattenfall
Fyllda av stolthet och vilja
dansar som virvlar
i ett vattenfall

 

 

 

 

 

 

DIVOŠKA

Zima spouští svůj závoj
a stele si v domech,
krb v krčmě hřeje,
a jídlo a džbány

Tam tančí on s tou divoškou,
tančí jako víry
ve vodopádu,
plni hrdosti a vůle,
tančí jako víry
ve vodopádu.

Ale zvěsti se šíří od domu k domu,
zatímco sněhové vločky se snáší.
Hvězdy se zrcadlí v ledu
jako zářivé krystaly

Tam prchá on s tou divoškou
uhánějí jako víry
ve vodopádu
plni hrdosti a vůle
uhánějí jako víry
ve vodopádu.

Drožka mizí nocí
a sníh tvoří závěje
podél krajů cesty,
ozvěna úderů kopyt ještě zní mezi kopci
bezstarostně si hrajíc
jako vodopád.

Zima spouští svůj závoj
a zahlazuje stopy.
Ať jsou kdekoli, mají sílu
peřejí zjara.

Tam tančí on s tou divoškou,
tančí jako víry
ve vodopádu,
plni hrdosti a vůle,
tančí jako víry
ve vodopádu.
Plni hrdosti a vůle
tančí jako víry
ve vodopádu.