ABBA v Rock and Rollové Síni Slávy

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: billboard.com, washingtonpost.com, abbamikory.blogs.com, you, Vydáno dne: 16. 03. 2010

Včera byla skupina ABBA v newyorském hotelu Waldorf Astoria společně s The Hollies, Jimmy Cliffem, Genesis a The Stooges uvedena do Rock and Rollové Síně Slávy. Slavnostního ceremoniálu se osobně zúčastnili Anni-Frid Lyngstad a Benny Andersson.

ABBA prodala do svého rozchodu v roce 1982 přes 100 miliónů desek (do dnešního dne se tento počet již téměř zčtyřnásobil). Benny Andersson prozradil, že inspirací pro jejich hudbu byla melancholie dalekého severu stejně jako písně jejich rock'n'rollových idolů, které slýchali ve švédském rozhlase.

Slavnostního ceremoniálu se Benny zúčastnil společně s ex-manželkou Anni-Frid Lyngstad. Björn Ulvaeus se nemohl dostavit z rodinných důvodů a Agnetha Fältskog nepřijela kvůli své föbii z létání.Frida obecenstvu sdělila, že ABBA už nikdy společně nevystoupí.  Na ceremoniál s sebou přivedla svého vnuka, který přesto, že hraje v metalové kapele, uznává hudbu své babičky. Přítomna byla i Meryl Streepová, která prostřednictvím filmové verze muzikálu Mamma Mia! představila hudbu skupiny ABBA nové generaci posluchačů.

Benny na pódiu doprovodil na klavír zpěvačku Faith Hill, která zazpívala The Winner Takes It All. Obecenstvu řekl: "Tyto písně nás přivedly až sem, do Rock and Rollové Síně Slávy. A mluvím za nás za všechny, když říkám, že jsme hluboce, hluboce poctěni."

Frida prohlásila: "Jsem už dost stará na to, abych přiznala, že si myslím, že jsme odvedli výbornou práci. Svým způsobem mě vlastně ani nepřekvapuje, že jsme ovlivnili jiné muzikanty a zpěváky." V zákulisí pak zavtipkovala: "Jsem strašně naštvaná, že Madonna se sem dostala před námi."V kratičkém rozhovoru v zákulisí oba řekli:

Benny: Všechny mé vzory jsou v Rock and Rollové síni slávy. Od Chucka Berryho, Shake Rattle And Roll, přes Beach Boys, The Beatles, po Joni Mitchell, všechny tyhle autory... myslím, to že se na nás pohlíží jako na všechny tyhle lidi, to je ta největší pocta - patřit do téhle rodiny muzikantů a skladatelů a zpěváků. Trochu mi to bere dech. Jsme ze severního pólu a teď na to zapomínáme.

Frida: Já jsem si včera dělala takový malý průzkum a je překvapivé, že tak málo žen bylo uvedeno do Rock and Rollové Síně Slávy - když počítáme sólové zpěvačky i vokální skupiny, je jich dohromady jen 25. A já s Agnethou patříme mezi těchto 25 žen. Celkem bylo uvedeno asi 180 umělců, takže to je necelých 15%, což není moc. O to víc mě těší, že jsme se sem dostali.Záznam The Winner Takes It All můžete shlédnout [zde]
Projev Bennyho a Fridy při přebírání ceny [zde] (pokusím se přeložit později, dnes nestíhám ;-))