Minimuzeum skupiny ABBA na Viggsö?

Autor: Michal <(at)>, Téma: Novinky, Zdroj: www.nvp.se, www.icethesite.com, Vydáno dne: 13. 02. 2011

Legendární "skladatelská" chatka na ostrově Viggsö bude možná zpřístupněna veřejnosti.

Na podzim loňského roku pronikla na veřejnost zpráva, že Björn a Lena Ulvaeusovi prodávají dvě nemovitosti na ostrově Viggsö v stockholmském souostroví. Mezi nimi i chatku, v niž Benny s Björnem složili celou řadu písní pro skupinu ABBA. Minulý měsíc vyšlo najevo, že právě tuto chatku nabídli nyní Lena s Björnem městskému úřadu ve Värmdö. Ten je této možnosti nakloněn.

„Je to místo s historickou hodnotou a bylo by dobré ho zachovat pro veřejnost. Možná bychom z něj mohli udělat miniaturní ABBA muzeum,“ řekla vedoucí kulturního oddělení Lena Gullmert.

Úřad kontaktoval v prosinci známý realitní makléř Christer Magnusson, který předtím prodal dvě rodinné nemovitosti na ostrově. „Žádná chatka na světě není tak slavná, jako tahle, takže jsem to v našem inzerátu speciálně vyzdvihl,“ prozrazuje Magnusson. Právě v této chatce vznikla celá řada ABBA hitů.

Nabídka byla pro Värmdö příjemným překvapením. Místní úřady nedávno ohlásily svůj plán posílit pozici místa jako turistické destinace.

„Potvrdili jsme rodině, že jsme pro a bylo by skvělé, kdyby to všechno skutečně dopadlo. V ideálním případě bychom mohli skladatelskou chatku proměnit v miniaturní expozici předmětů z dob skupiny ABBA,“ říká nově jmenovaný starosta Stellan Folkesson.

Krátce před Vánoci se uskutečnilo setkání starosty, vedoucí kulturního oddělení a rodiny Ulvaeusových. Původní nápad byl, že by úřad dostal možnost otevřít chatku veřejnosti. Po prodiskutování se všichni shodli, že rozhodnutí ponechají na nových majitelích nemovitosti.

Johan Bengtsson, který koupil nemovitost od Ulvaeusových, nezná detaily jednání. „Myslíme si, že je důležité dát si za cíl ochranu chatky. Jednáme s městským úřadem o tom jestli a jak by mohla být zpřístupněna veřejnosti nebo jak by se dala využít jinak. Musí se to ale dít způsobem, který bude přijatelný pro všechny zúčastněné strany,“ říká.

Původně bylo v plánu zahrnout chatku do výstavy ABBAWORLD, od plánu se ale upustilo vzhledem k tomu, že místo a jeho historie jsou přinejmenším stejně významné, jako chatka sama o sobě.

„Je to památné místo, které je podle mého názoru postupem času čím dál zajímavější,“ míní Stellan Folkesson.

Realitní makléř Christer Magnusson doufá, že se plány na minimuzeum na Viggsö uskuteční: „Pokud se to udělá pořádně, mohlo být to být hodně dobré,“ říká.

Björn Ulvaeus se k projektu zatím odmítl vyjádřit.