ABBA The Museum ožívá

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.icethesite.com, Vydáno dne: 01. 05. 2013

Přípravy v muzeu skupiny ABBA jdou do finále. ABBA The Museum otevře své brány fanouškům z celého světa 7. května 2013.


Po měsících budování už do otevření nezbývá dlouhá doba. Dokončení moderní „blond dřevěné“ budovy na ostrově Djurgården ve Stockholmu, ve které najdeme první stálou výstavu na světě věnovanou skupině ABBA, je na dosah.

S blížícím se premiérovým dnem přijíždí na Djurgården jeden nákladní vůz za druhým a přivážejí nábytek, kostýmy a mnoho dalších vzácných věcí a autentických upomínkových předmětů, které najdou na výstavě své stálé místo. Takže co mohou fanoušci od výstavy čekat?

„Nabídneme návštěvníkům unikátní zážitek,“ prozradil ředitel ABBA The Museum, Mattias Hansson. „V muzeu najdete sbírku práce skupiny ABBA v současné, hudební a interaktivní výstavě, která fanouškům umožní přiblížit se své oblíbené skupině.“

Muzeum bude přirozeně vzdávat hold hudbě skupiny ABBA a proto muzejní tým nainstaloval nejlepší odhlučňovací systém na světě a použil speciálně navržené tapety pohlcující zvuk, aby bylo možné hrát současně různé písně v každé místnosti.



Hansson však nečeká, že se do muzea návštěvníci pohrnou proto, aby slyšeli hity skupiny. Spíše budou mít možnost prožít jejich cestu od sólových kariér jednotlivých členů před Abbou od 60. let až po rozpad skupiny v roce 1983 a poznat zákulisí jejich životů.

Během prohlídky muzea budou členové skupiny ABBA vyprávět svůj příběh skrze muzejního audio průvodce, který ve spolupráci se skupinou napsala Catherine Johnson, autorka muzikálu Mamma Mia!

V místnosti věnované písni Ring Ring najdete robustní červený telefon ze 70. let. Ten je připojen k externí telefonní lince, jejíž číslo znají pouze čtyři lidé – Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad. Vedle telefonu je cedulka, na které se dočtete, že pokud telefon zazvoní, měli byste ho zvednout, protože to volá jeden ze členů skupiny ABBA. „Bude to skutečný hovor a všichni čtyři slíbili, že budou pravidelně volat,“ potvrdil Mattias Hansson.

Byl to Fridin nápad, takže ona samozřejmě volat bude!“, říká správkyně muzea Ingmarie Halling. Jako stylistka skupiny mezi lety 1976 až 1980 popisuje tuto éru jako „zábavnou a velkolepou.“ Ingmarie stála za celou řadou jejich pompézních, okázalých kostýmů a byla nápomocná při spolupráci se členy skupiny, aby se alespoň některé z těchto kostýmů dostaly na výstavu.


Vedle kostýmů dokázala Ingmarie Halling sehnat i Björnovu legendární kytaru ve tvaru hvězdy z vystoupení k písni Waterloo, Bennyho úplně první akordeon, zlaté desky a mnoho dalších věcí.

„Půjčili nám toho spoustu,“ potvrzuje Ingmarie, „a kdykoliv jim zavolám, abych jim řekla o svých nápadech, pokaždé odpovědí 'samozřejmě, jdi do toho'!“

Mnoho vystavovaných věcí, například karavan, který používali Hep Stars na turné nebo proslulý vrtulník z obalu alba Arrival, zde bylo nainstalováno proto, aby se pro fanoušky vytvořily skvělé možnosti, kde se nechat vyfotit.

Návštěvníci budou mít možnost vidět i něco málo z toho, jak členové skupiny ABBA žili, díky pečlivým replikám Bennyho a Björnovy skladatelské chatky z ostrova Viggsö, kanceláře Stiga Andersona, jejich šatny z turné a nahrávacích studií Polar.

Ve studiu je původní mixážní pult, nástroje a další vybavení. V rámci této výstavy si fanoušci mohou zkusit zremixovat klasické písně ABBA a nebo nahrát své vlastní verze známých hitů v řadě pěveckých boxů.

Můžete si i virtuálně vyzkoušet proslulé kostýmy díky zařízení s pohybovými senzory, které digitálně kostým přidá k vašemu obrazu na obrazovce. Fanoušci, kteří snili o tom, že se stanou pátým členem skupiny, si pak mohou zazpívat a zatančit na jevišti s počítačovými hologramy v životní velikosti.

V dobách, kdy neexistovaly sociální sítě, by návštěvníci měli radost jen z toho, že si takové věci mohou zkusit. Dnešní generace však chce sdílet své zážitky s přáteli a právě v tom je ABBA The Museum jiné. Protože každá interaktivní atrakce umožňuje sdílet výsledky přes sociální sítě nebo si je uložit pro pozdější použití.

Mattias Hansson vysvětluje, jak to funguje: „Když přijdete do muzea, nahlásíte svůj rezervační kód a dostanete tištěný lístek. V té chvíli vám automaticky vytvoříme osobní stránku na muzejním webu. Na vstupence máte čárový kód. Ten vložíte pomocí čtečky u každé atrakce a klip, který vytvoříte, se uloží na vaší webové stránce. Pak můžete tyto záznamy sdílet pomocí standardních sdílecích funkcí nebo si je stáhnout.“


S tolika interaktivními funkcemi založenými na technologii je vždycky nebezpečí, že muzeum může za pár let vypadat zastarale. Tvůrci ABBA The Museum ale říkají, že vytvořili strategii přehodnocování všech atrakcí nejméně jednou za dva roky. „Něco se bude muset časem vyměnit, ale zkušenost praví, že některé věci budeme moci používat i dvacet let.“ S touto strategií je spojeno rozhodnutí zaměřit se v současnosti na stockholmské muzeum. „Přestože existuje řada možností virtuálních návštěv, nebudeme to momentálně umožňovat. A putovní výstavy budou sloužit pouze k propagaci muzea. Opravdu budete muset přijet,“ říká Hansson.

Přestože lístky z předprodejů na prvních pár týdnů jsou téměř vyprodané, pro ty, kdo se raději rozhodují ze dne na den, je na květen připraveno omezené množství vstupenek k prodeji přímo na místě. Budete však potřebovat platební kartu, protože nebude možné zaplatit vstupenku do ABBA The Museum ani zboží z muzejního obchodu v hotovosti.