2014 - rok plný výročí z pohledu Bennyho Anderssona

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Zdroj: www.icethesite.com, Vydáno dne: 25. 12. 2013

V příštím roce čeká fanoušky skupiny ABBA celá řada výročí - je tomu 40 let od vítězství v soutěži Eurovize, 35 let od posledního světového turné, 30 let slaví muzikál Chess a 15 let muzikál Mamma Mia! Benny Andersson v rozhovoru pro Ice The Site prozrazuje něco z toho, co nás v souvislosti s těmito výročími čeká.

V reakci na otázku, jestli členové skupiny ABBA sami chystají něco na oslavu 40. výročí od vítězství s písní Waterloo v soutěži Eurovize, Benny připomněl, že ABBA vlastně slavila 40 let od svého vzniku už před dvěma lety, ale chápe, že celá řada lidí považuje rok 1974 a eurovizní vítězství za chvíli, kdy to všechno opravdu začalo.

"Sešli jsme se tu všichni čtyři a přemýšleli jsme o tom, protože spousta lidí je ochotná leccos udělat, ale nakonec jsme došli k názoru, že my mezi ně nepatříme, takže osobně nic podnikat nebudeme," řekl.

Universal ale prý něco rozhodně chystá. Máme se těšit na Deluxe verzi alba Waterloo a ve hře je prý konečně i živé album, o kterém se mluví už mnoho let, Benny s Björnem ale něco takového zatím odmítali. "Šlo by o kompletní koncert z Wembley z roku 1979. Ludvig na tom momentálně pracuje ve studiu. Poslouchá záznamy ze všech koncertů a vybírá ty nejlepší. Pokusíme se pak sestavit záznam přesně tak, jak to ve skutečnosti bylo, se vším všudy, bez jakýchkoliv úprav nebo přidávání něčeho, co tam nebylo, jen čistý živý záznam. Poslouchal jsem to a není to špatné, i když některé písně jsou moc rychlé. Ale to je tím adrenalinem, co vás při koncertě nakopne, Takže možná bude živé album. Ještě to není jisté, ale možné to je."

K výročí muzikálu Chess Benny prozradil, že už před pár lety uvažovali o reedici původního dvojalba. V plánu je prý vyčištění a remasterování nahrávek a je možné, že budou zařazeny i nějaké bonusy. "Z prvního alba jsme vyřadili asi pět nebo šest písní, protože prostě nebylo místo. Museli bychom vydat trojalbum a s tím už by byly potíže. Dnes ale můžeme stejný obsah dostat na dvě CD. Takže uděláme remastering a něco přidáme. Je možné, že použijeme i videoklipy k písním One Night In Bangkok a I Know Him So Well."

Při příležitosti výročí muzikálu Mamma Mia! se možná někteří členové skupiny ABBA objeví v Londýně.

Jinak Benny potvrdil, že i nadále bude pracovat se svou skupinou Benny Anderssons Orkester, v roce 2014 vydají nový singl a určitě budou pracovat i na dalším albu. Prozradil, že BAO nahrají i píseň One Man, One Woman, se kterou slavili úspěchy během svého letního turné. Nové album BAO ale zřejmě nevyjde příští rok, protože Benny se svým synem Ludvigem budou mít plné ruce práce s produkováním filmu The Circle. "Založili jsme filmovou společnost, abychom mohli natočit film, který vychází z fantasy románu The Circle. Natáčení začne v dubnu, bude pokračovat v létě a film by měl být hotový do konce roku." Datum premiéry ještě není stanoven, ale bude se prý vybírat tak, aby film nesoutěžil s nějakým kasovním trhákem jako je nový James Bond nebo Hobit. Benny řekl, že práce na filmu ho velice baví a asi pro něj složí i nějakou hudbu, i když přiznává, že cílovou skupinou bude mladší obecenstvo a pro něj by možná měl skládat někdo, kdo má větší kontakt se současnou hudbou.

Rozhovor můžete shlédnout na Ice The Site. Druhý díl bude následovat po Novém roce. Podle všeho se máme na co těšit!