ABBA naposledy

Autor: Michal <(at)>, Téma: O čem se píše..., Vydáno dne: 17. 12. 2012

Letos v prosinci je tomu 30 let, co ABBA podnikala poslední propagační aktivity a naposled vystupovala v televizi jako aktivní skupina. V dnešním článku najdete pojednání C. M. Palma o posledních měsících jejich společné kariéry.

Když ABBA v listopadu 1982 vydala dvojalbum The Singles – The First Ten Years (Singly – prvních deset let), jeho název naznačoval, že nás čekají další „léta“ s hudbou skupiny ABBA. Jak se ale ukázalo, jejich dočasná přestávka se změnila v trvalou. Pojďme se tedy podívat na poslední momenty „ABBAktivity“.



V listopadu 1981, kdy ABBA dokončovala nahrávání svého osmého studiového alba The Visitors, členové skupiny už věděli, že bude následovat pár měsíců, kdy nebudou pracovat společně. Frida se upsala k nahrávání svého prvního sólového alba v angličtině, které mělo proběhnout v únoru a březnu 1982, a Björn i Benny se měli v lednu stát potřetí rodiči, takže chtěli strávit trochu času se svými rodinami. Kromě natáčení videoklipu k singlu Head Over Heels 21. ledna se skupina nesešla až do března 1982. Tehdy zahájili nahrávání toho, co se mělo stát jejich devátým studiovým albem. Dokončili však pouze tři písně: You Owe Me One (která později vyšla na B-straně singlu), I Am The City (která vyšla až v roce 1993 na albu More ABBA Gold) a Just Like That (která zůstává dodnes v kompletní podobě nevydaná).

Ačkoliv všechny tři skladby dokonale odpovídaly trendům popmusic té doby, charakterizovaným syntetizovaným, elektronickým zvukem, kapela nebyla s nahrávkami nijak zvlášť spokojená. Naopak, po často problematické přípravě alba The Visitors začínali cítit, jak jejich společné práci dochází energie. Björn s Bennym byli navíc blíž než kdykoliv předtím realizaci svého dávného snu o napsání muzikálu. Nedávná setkání s textařem Timem Ricem byla velmi slibná a všichni tři byli čím dál tím odhodlanější to zkusit.

V té době si členové Abby uvědomili, že motivace k dokončení alba jim prostě schází. Aby si mohli trochu vydechnout a získali čas, rozhodli se vydat dvojalbum svých nejslavnějších singlů a přidat dvě nové nahrávky, které by také vyšly na singlech. S tímto záměrem nahráli v srpnu 1982 tři nové písně: The Day Before You Came (první singl), Cassandra (B-strana singlu The Day Before You Came) a Under Attack (druhý singl). Stejně jako „albové“ nahrávky z března, i tyto písně byly velice elektronické; snad jen Cassandra o trochu méně než ostatní, zatímco The Day Before You Came, kde instrumentální doprovod byl prakticky Bennyho sólovým počinem, byla na opačném konci spektra. Když skupina dokončila poslední detaily na The Day Before You Came a opustila stockholmská studia Polar Music, odcházela z tohoto centra své hudební kreativity naposledy. I když to v té době nevěděli, neměli se sem už nikdy jako čtveřice vrátit.



V říjnu se k plánům na nové singly a dvojalbum vrátili a začali je realizovat. 18. října vyšel singl The Day Before You Came / Cassandra – videoklip k titulní písni natočili v září – a 8. listopadu se v obchodech objevilo album The Singles – The First Ten Years. S vydáním alba ABBA zahájila sérii propagačních aktivit, začínajících třídenní návštěvou Velké Británie, kde se setkali s novináři a vystoupili v televizním programu The Late Late Breakfast Show, moderovaném Noelem Edmondsem (záznam tohoto programu najdete na DVD části Deluxe verze alba The Visitors – pozn. red.). Odtud odjeli přímo do Západního Německa, aby i tady vystoupili v televizi – nejdůležitější bylo jejich velkolepé vystoupení v Show Express s písněmi The Day Before You Came, Cassandra a Under Attack.

19. listopadu se ABBA naposled objevila ve švédské televizi v programu Nöjesmaskinen (Zábavní stroj). Paradoxně toto „finále“ bylo bezpochyby jedním z nejlepších rozhovorů, které kdy švédské televizi poskytli. Mnohdy suchopárná a příliš vážná 70. léta ustoupila lehkovážným a barevným „osmdesátkám“, čímž došlo k posunu zaměření pokládaných otázek. Zatímco dříve se většina rozhovorů točila kolem toho, kolik peněz ABBA vydělává a jak „komerční“ je jejich hudba, čímž tlačila členy skupiny do defensivy, tentokrát byla řeč většinou o jejich kariéře a pocitech obecně. Výsledkem bylo, že členové skupiny byli uvolněnější než obvykle a ukázali, že si viditelně dokáží udělat sami ze sebe legraci. (i tento program najdete na DVD části The Visitors Deluxe – pozn. red.).

Během těchto závěrečných propagačních aktivit Abbu ve Stockholmu navštívil i tým z holandské televize, který natočil se skupinou rozhovor o celé jejich kariéře. Výsledkem byl dokument The Story Of ABBA, který se nakonec vysílal hned v několika zemích. S příchodem prosince vyšel úplně poslední ABBA singl Under Attack / You Owe Me One (zajímavé je, že ve Švédsku nebyl vydán až do následujícího února). Doprovázel ho videoklip, který natočili 16. listopadu.

Úplně poslední vystoupení toho roku připadlo na 11. prosince 1982 – v té době samozřejmě  nikdo netušil, že jde zároveň o definitivně poslední veřejné vystoupení skupiny. Kdyby šlo o oficiální rozloučení, jistě by zvolili mnohem extravagantnější formu než návrat do britské The Late Late Breakfast Show – a určitě by došlo na víc než kratičký rozhovor a vystoupení přes satelit z televizního studia ve Stockholmu.



Takhle Abbu opět zpovídal Noel Edmonds ve velmi odlehčeném stylu, jaký k této show patřil. Vskutku, během tohoto krátkého rozhovoru nebylo řečeno nic důležitého. Agnetha si měla vzpomenout na svou nejhorší dovolenou, Benny na své nejlepší Vánoce a tak podobně. Proto odkaz tohoto posledního televizního vystoupení spočívá ve dvou zahraných písních: aktuálního singlu Under Attack a písně I Have A Dream, která se objevila jako jeden ze singlů na jejich dvojalbu a která vzhledem ke svému duchovnímu obsahu byla velmi příhodná v předvánočním čase. (obě písně z The Late Late Breakfast Show najdete na DVD Number Ones – pozn. red.). Ve stejný den se konalo i poslední focení, které vedl jejich přítel, fotograf Anders Hanser, ale když fotoaparáty docvakaly a satelitní spojení s Londýnem bylo přerušeno, ABBA měla za sebou úplně poslední společnou práci jako skupina.

Na obzoru se pro Bennyho a Björna rýsovaly dva roky věnované výhradně muzikálu Chess, zatímco Agnetha s Fridou se věnovaly svým sólovým kariérám. Když se prach usadil, léta strávená individuální prací nevyústila ve společnou touhu po návratu k práci jako ABBA. Přestávka v činnosti skupiny tak musela být prodloužena na neurčito...