The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Reklama

abba world revival

Soundman.cz - ozvučení, nahrávání, poradenství, akustická měření

Novinky

09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.

30.11.2014: Nové album BAO v roce 2015

Jsou to už dva roky, co vyšlo poslední CD skupiny Benny Anderssons Orkester, Tomten Har Åkt Hem. Nyní Benny potvrdil, že příští rok na jaře se BAO vrátí do nahrávacího studia. Vzhledem k značnému pracovnímu vytížení však skupina s největší pravděpodobností neuskuteční tradiční letní turné.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 6
ABBA World Revival
zobrazení: 2347
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

Lidé

Agnetha ze skupiny ABBA přerušuje zasloužený odpočinek

Vydáno dne 14. 03. 2013 (6647 přečtení)
Reportér BBC Mark Savage vyzpovídal Agnethu po telefonu ohledně jejího nového alba.

Jeden z nejtajemnějších popových hlasů se vrací na hudební scénu s novým albem po devíti letech. Agnetha Fältskog na své desce zpívá duet s Garym Barlowem a spolupracuje se švédským autorským týmem Britney Spears. Jen jí neříkejte „záhadná.“
 
Před pětačtyřiceti lety, dávno předtím, než ABBA zazářila v Eurovizi, vystoupila Agnetha Fältskog poprvé v televizi. Bylo jí teprve 17 let a zpívala svou vlastní píseň – sladký waltz Jag Var Så Kär (Byla jsem tak zamilovaná) – ve švédské televizní show Studio 8.
 
Melancholický text, inspirovaný jejím idolem Connie Francis, byl v ostrém kontrastu s nevázanou blonďatou zpěvačkou, která „vzala rádio do náručí a tančila s ním kolem dokola“, když poprvé slyšela svůj první singl v éteru.
Tehdy neměla tušení, že utrpení se stane její silnou hudební stránkou, hlavně poté, co spojila síly s Bennym, Björnem a Anni-Frid a založila s nimi skupinu ABBA.
 
Písně, které zpívala – Hasta Mañana, The Name Of The Game, Chiquitita – byly největší dojáky v repertoáru skupiny. V písni The Winner Takes It All, kterou skupina nahrála v době rozpadu jejího manželství s Björnem Ulvaeusem, jsou emoce už skoro neúnosné. Agnetha je zde střídavě vzdorovitá a zlomená: „Byla jsem ve tvém náručí a myslela si, že tam patřím,“ naříká, zatímco její manžel jí sotva podá ruku a odvrací se. Zvláštní je, že zpěvačka považuje tuto píseň za svou nejoblíbenější z repertoáru skupiny. „Je škoda, že jsme ji nikdy nehráli živě,“ dodává.

 
Od chvíle, kdy se skupina v roce 1982 rozešla, byla 'dívka se zlatými vlasy' ze všech členů skupiny nejvíce v ústraní. Nerada je středem zájmu a žije v poklidu na odloučeném ostrově Ekerö na západě Stockholmu. Možná právě kvůli tomu světobolnému textu bývá popisována jako křehká samotářka – Greta Garbo ze světa popu. Zjištění, že v roce 2000 měla vztah s posedlým, o šestnáct let mladším holandským fanouškem, který ji začal ohrožovat, když se s ním rozešla, jen prohloubilo dojem, že je sama a nešťastná. Agnetha dnes nemůže o tomto vztahu mluvit z právních důvodů, ale říká, že média mají špatnou představu o jejím soukromém životě. „Popisují mě jako velmi tajemného člověka a to se mě trochu dotýká, protože tak to vůbec není,“ tvrdí.
 
Při telefonním rozhovoru ze Stockholmu není ani mrzutá ani rezervovaná, i když slova volí opatrně, někdy s pomocí tlumočníka. Naši rozmluvu okoření smíchem a popírá jakoukoliv představu, že žije jako poustevník. „Mám pevné kořeny a jsem úplně obyčejná,“ říká. „Prostě jsem jen ráda doma.“

 
Osud vstoupil do jejího domu před 18 měsíci, když švédský producent Jörgen Elofsson zazvonil u jejích dveří s nadějí, že jí bude moci přehrát tři písně, které pro ni napsal. Snem mezinárodně úspěšného skladatele, který má zásluhy například na písních Crazy od Britney Spears nebo Stronger (What Doesn't Kill You) od Kelly Clarkson, bylo vylákat Agnethu Fältskog z devítiletého odpočinku zpátky do studia.
 
„Lichotilo mi to,“ říká zpěvačka. „Opravdu ano.“ „Nemohla jsem říct ne. Ty písně se mi skutečně líbily hned od začátku.“ Ale předtím, než se vrátila do studia, měla určité podmínky. „Řekla jsem mu, že si nejdřív musíme promluvit o spoustě věcí,“ vzpomíná. „Nezpívala jsem devět nebo deset let, takže jsem nevěděla, jestli můj hlas vůbec funguje. Od začátku jsem říkala, 'jestli bude znít staře, nechci to dělat, protože... proč bych měla?'“
 
Když však posloucháte album nazvané jednoduše A, je jasné, že hlasivky madam Fältskogové jsou ve výborné kondici. Elofsson zvolil přímočarou produkci svých teenagerovských popových hitů a vytvořil zvuk, který Agnetha považuje za „velmi vyzrálý a důstojný.“
 
„Když někoho miluješ a pak ho ztratíš, tak už na ničem nezáleží,“ povzdechne si Agnetha v prvním singlu When You Really Loved Someone. V poslední písni zase rozloží fotografie své staré lásky po podlaze ve své ložnici a přemítá, co se stalo s jejich vztahem. Tato skladba, plná sladkobolných emocí, je jejím jediným autorským příspěvkem na desce. Člověk se diví, proč toho nenapsala víc.
 
Agnetha říká, že prostě vypadla ze cviku. „Během let s Abbou kluci psali téměř veškerý materiál a já jsem na to neměla čas. Často mě prosili, abych něco pro skupinu složila, ale když jsme byli doma, chtěla jsem jen být s dětmi. Pro tuhle desku jsme měli nápad, že bych možná mohla zkusit složit jednu píseň. Nechtěla jsem dělat víc. Nejsem ten typ skladatele, který píše každý den. Ale bylo vzrušující zkusit, jestli to pořád dokážu – a dokážu!“

 
Album není žádným novátorským počinem, ale je vkusné a nádherné, většinou v pomalejším, maximálně středním tempu. Jedinou výjimkou je píseň Dance Your Pain Away, kde diskotékové smyčce zápasí s gymnastickou basovou linkou, bezpochyby inspirace povolaná ze zaprášených drážek alba Voulez-Vous z dílny skupiny ABBA.
 
Dalším zpestřením je I Should've Followed You Home, kde se Agnetha střídá ve zpěvu s Garym Barlowem. „Ani jsme se neviděli,“ prozrazuje Agnetha. „Jednou jsem s ním mluvila po telefonu – ale to bylo o prázdninách, když nazpíval svůj part.“ Doufá, že se s Barlowem setká během své propagační návštěvy Británie, ale říká, že momentálně není v plánu, že by společně zazpívali píseň živě.
 
Cesta do Británie může mnohé ostřílené fanoušky skupiny ABBA překvapit. Během aktivní kariéry skupiny dodržovala Agnetha pravidlo nebýt z domu nikdy déle než dva týdny v kuse, aby nebyla dlouho od dětí (obě se narodily uprostřed ABBAmánie). Bála se létání a pokaždé se s Björnem Ulvaeusem snažili cestovat odděleně kvůli dětem, pro případ, že by se s jedním z nich něco stalo. Potom ke konci amerického turné skupiny ABBA v roce 1979 se musela skupina rychle přesunout mezi dvěma koncerty v New Yorku a Bostonu. Nastoupili do charterového tryskáče, který dříve patřil milionáři Howardu Hughesovi a dostali se přímo doprostřed tornáda, kvůli kterému se bostonské letiště uzavřelo. Docházelo jim palivo, nebe bylo smolně černé a pilot musel nouzově přistát v Manchesteru v New Hampshire. První pokus se na poslední chvíli nevydařil a letadlo se muselo znovu vznést těsně předtím, než se kola dotkla přistávací dráhy. Naštěstí druhý pokus už byl úspěšný. Od té doby se Agnetha vyhýbala létání a do Británie zavítala jen jednou na propagační návštěvu autobusem.
 
„Teď jsem ale zase začala létat,“ říká. „Navštěvovala jsem terapeuta, který mě naučil přemýšlet jinak – velmi pozitivně. Funguje to. A přinejmenším to pomáhá.“
 
Dvaašedesátiletá zpěvačka se teď těší na návrat do Británie a s nostalgií mluví o sedmidenním působení skupiny ABBA v londýnské Wembley Aréně v roce 1979. „Reakce lidí na píseň Dancing Queen byla fantastická,“ říká. „A jinak to bylo moc hezké třeba při Thank You For The Music.“
 
Na Abbu vzpomíná ráda a věnovala kostýmy a upomínkové předměty muzeu skupiny ABBA, které se ve Švédsku otevře v květnu („je to velice zvláštní, mít muzeum na svou počest!“), ale nemyslí si, že by se skupina někdy dala znovu dohromady. „Je to tak dávno a my stárneme a máme jiné životy,“ říká.
 
Teď se soustředí na svou novou desku – tu, o které si myslela, že ji možná nikdy nenatočí, tu, která je možná její poslední. „Přemýšlím o budoucnosti, o plánech na další album a v tuto chvíli to nepovažuji za reálné. Ale nezavírám za sebou žádné dveře. Jsem velice otevřená tomu, co přijde. Opravdu doufám, že lidem se toto album bude líbit tak jako nám.“


[Akt. známka: 2,44 / Počet hlasů: 45] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.bbc.co.uk, www.agnetha.com
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.