The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

... - 13
...
zobrazení: 3160
známka: 3.33

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

Archiv původního

Z archivu: Na želanie čitatelov

Vydáno dne 20. 06. 2006 (3115 přečtení)
Tento článek vzniknul pravděpodobně v polovině osmdesátých let kdy už bylo jasné, jakou se ABBA stala megastár. Jeho autorem je slovenský žurnalista Daniel Kríž.


Ján Husár zo Zvolena, Milan Hudák zo Žiliny a ďalší fanúšikovia sa zaujímajú o skupinu ABBA

Na samom začiatku rozprávania o tomto súbore prezradíme jeho obsadenie: Agnetha Faltskog (spev, nar. 5. 4. 1950), Frida (vlastným menom Annifrid) Lyngstad, (spev, nar. 14.11.1945), Benny Andersson (vedúci, skladateľ, klávesy, spev, nar. 16. 12.1946) a Bjôrn Ulvaeus (skladateľ, gitara, spev, nar. 25. 4. 1945). Andersson a Ulvaeus už od roku 1966 spoločne komponovali; v tom čase bol Andersson klaviristom známej švédskej skupiny Hep Stars a Ulvaeus folkovo zameraných Hootenanny Singers, kde sa stretol so Stigom Anderso-nom, neskorším textárom a manažérom skupiny ABBA. V roku 1970 sa Ulvaeus oženil so sólovou speváčkou Agnethou Faltskog a o tri roky neskor s Bennym Anderssonom a jeho partnerkou Fridou Lyngstad, založili skupinu Bjôrn, Benny, Agnetha And Frida. Tento krkolomný názov pred Veľkou cenou Eurovízie, ktorá sa konala 6.4.1974 v anglickom Brightone, upravili na ABBA. Ešte pred konaním tejto súťaže, ktorú ABBA vyhrala s piesňou Waterloo, sa kvartet presadil v niektorých európskych hitparádach so singlami Nina, Pretty Ballerina a Ring, Ring. Všetky tri piesne vychádzajú zo šlágrovej refrénovej melodiky vokálnej zvukomalebnosti, tanečného rytmu a
reprezentujú typicky kontinentálny sound, ktorý ABBA dokázala rozvinúť v ďalších svojich piesňach. V roku 1974 vydáva súbor svoj druhý album Waterloo, z ktorého sa okrem titulnej melódie na singloch úspešne presadili aj nahrávky Honey, Honey, Hasta Maňana alebo Dance (While The Music Still Goes On). Vtedy ešte nikto netušil, aká veľká búrka menom ABBA, s údernými bleskmi singlo-vých hitov, sa nad Európou schyľuje. Prišiel rok 1975 a vtedy sa to začalo. Svetové hitparády zrazu pociťovali záplavu hitov ako So Long, Rock Me, Mamma Mia, S.O.S., Femando, Hey, Hey, Helen, Bang-A-Boo-merang, I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Dancing Queen (č. 1 v americkej hitparáde v roku 1976). Všetky tieto melódie si získali srdcia poslucháčov v celej Európe a sú obsiahnuté v albume s jednoduchým názvom ABBA (75).

Nastalo obdobie, keď hviezdna dráha skupiny ABBA začala naberať prudký vzostup. V tom čase sa ozývali aj kritické hlasy, že skupina produkuje hudbu nenáročnú, jednoduchú a ľúbivú. Ale keď porovnáme jej tvorbu s prácou ostatných „komerčných skupín", ABBA bola na tom azda najlepšie. Pripomeňme si aspoň niektoré úspešné singly: Knowing Me, Knowing You, Money, Money, Money, The Name od The Game, Také A Chance On Me. V roku 1977 sa súbor taktiež predstavil celovečerným filmom The Movie a minimuzikálom The Girl With The Golden Hair. V tlači sa však objavila prekvapujúca správa, že ABBA sa minimálne na jeden rok vzdáva všetkých koncertných vystúpení a neobjaví sa ani v nahrávacom štúdiu. K ďalšej práci sa kapela zíde až začiatkom roku 1979. Členovia súboru sa cítili vyčerpaní po dlhotrvajúcom nakrúcaní celovečerného filmu, veľa úsilia venovali tiež práci na svojej poslednej dlhohrajúcej platni The Album (77), kde sa okrem noviniek objavili aj tri skladby z minimuzikálu Dievča so zlatými vlasmi. Ďalší dôvod odmlky bol, že sa manželskej dvojici A. Faltskog a B. Ulvaeusovi 4.12.1977 narodil syn. A ešte jedna zaujímavosť - koncom každého roku uverejňujú švédske ekonomické časopisy rebríček najlepšie hospodáriacich domácich firiem. Po prvýkrát v histórii krajiny sa do čela nedostali známe koncerny ako Saab, Volvo alebo Electrolux, ale ABBA! Jej obrat dosiahol
hodnotu 11 miliónov dolárov, ABBA sa stala najlepšie prosperujúcim „koncernom" vo Švédsku.

Do zradného súkolesia showbiznisu sa ABBA vrátila v roku 1970 albumom Voulez-Vous a opäť zabodovala. Svedčia o tom aj singlové hity ako I Have A Dream, Kisses of Fire, Chiquitita, Angeleys, alebo aj titulné melódie Voulez-Vous. Skupina taktiež absolvovala úspešné turné po Kanade a USA. O rok neskôr vydaný album Super Trouper sa však úplne vymyká mainstreamovému europopu a súbor tu položil dôraz na lyrickú kompozičnú stavbu. Z tejto kolekcie sa v rebríčkoch presadili nahrávky: Lay All Your Love On Me (deviaty hit č. 1 skupiny ABBA v britskej hitparáde), The Winner Takes It All, Super Trouper a ďalší. V tom čase sa už začínajú prejavovať nezhody v súbore, spôsobené únavou jednotlivých členov.

ABBA v roku 1981 vydala album The Visitors, ktorým sa - ako sa neskôr ukázalo - definitívne rozlúčila so svojimi fanúšikmi. Obe speváčky nakrútili niekoľko málo svojich sólových albumov a Bjôrn a Benny sa začali venovať filmovej hudbe - napríklad muzikál Chess ('85). Napriek tomu meno ABBA zostane v populárnej hudbe zapísané zlatými písmenami. Piesne tohto súboru niekoľko rokov úspešne bodovali vo všetkých hitparádach sveta, získali si priazeň miliónov poslucháčov, ich platne sa predávali v niekoľkomiliónovom náklade a aj dnes si veľa ľudí na celom svete pri ich počúvaní s nostalgiou spomenie na tie krásne roky.

A pretože si jeden z vás, vážení čitatelia, zaželal nielen profil skupiny ABBA, ale aj jej diskografiu, za okamih sa dozviete o všetkých platniach súboru. Treba však pripomenúť, že táto diskografia nezahŕňa výberové albumy typu Greatest Hits alebo The Best of, pretože ha týchto platniach sú v rôznych preskupeniach zostavované najväčšie hity skupiny, známe z radových štúdiových albumov.

A teraz albumy:

  • Ring Ring (1973)
  • Waterloo (1974)
  • ABBA (1975)
  • Arrival (1976)
  • The Album (1977)
  • Voulez-Vous (1979)
  • Super Trouper (1980)
  • TheVisitors (1981)

Daniel Kríž

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Šafařík | Počet komentářů: 315 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.