The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 6
ABBA World Revival
zobrazení: 2648
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Chess v Estonsku

Vydáno dne 03. 09. 2006 (2233 přečtení)
Muzikál Chess dostal od svého vzniku v polovině 80. let už mnoho podob. Zde si můžete přečíst něco málo o estonské verzi, která se bude co nevidět hrát v Tartu.

Historie muzikálu Chess je skoro dramatičtější než jeho děj. Od počátku 80. let prodělal nespočetněkrát dějové i hudební úpravy, škrty a renovace. Kdyby byl dítětem, mohl by být Chess považován za neutišitelného vzteklouna, který je pro své rodiče noční můrou. Jeho téma – věčný boj mezi Sovětským Svazem a Západem – je dnes historií, ale na Baltu má přesto stále svůj význam.
 
Proč si producent Paavo Nogene vybral právě tento muzikál? Protože přes jeho bouřlivou historii jeho příběh a písně, zdá se, stále přitahují pozornost. „Muzikál přijelo shlédnout spousta lidí z celého světa. Kvůli jeho propojení se skupinou ABBA (Björn Ulvaeus a Benny Andersson napsali hudbu) si hodně diváků Chess oblíbilo,“ říká Nogene.
 
Scénář a texty napsal v roce 1984 Tim Rice – méně známý kolega Andrew Lloyd Webbera, spoluautor muzikálů „Evita,“ „Jesus Christ Superstar“ a „Joseph And The Amazing Technicolor Dream-coat“ (na textech se částečně podílel i Björn – pozn. red.). Téma, které Rice, Ulvaeus a Andersson zvolili, stěží vzbuzuje představu vzrušující podívané, přesto se jim povedlo zapracovat do příběhu o šachovém turnaje dramatičnost.
 
Chess se točí kolem rivality mezi dvěma hráči, Američanem a Rusem, na světovém šachovém šampionátu. Ta se ještě prohloubí, když se Američanova přítelkyně začne zajímat o jeho protivníka. Zápletka pokračuje a využívá milostný a šachový souboj jako živnou půdu pro motivy studené války. Původní verze měla premiéru v Londýně v roce 1986 a odehrálo se 1209 repríz. Písně z muzikálu byly vydány na singlech a z některých se staly hitparádové hity jak v Británii, tak ve Švédsku. (píseň I Know Him So Well vynesla Bennymu a Björnovi desátý britský No.1 singl – pozn. red.).
 
Úspěch však dostal první ránu, když se autoři pokusili uvést muzikál na Broadwayi. Pro nové publikum Chess přepsali a tím odstartovali dlouhou historii dramatických změn, které pronásledovaly muzikál jako kletba. V broadwayské verzi opustili původní koncept druhého dějství a napsali zcela nový příběh. Kritika muzikál ztrhala za dějovou roztěkanost a nevěrohodnost a muzikál na Broadwayi skončil fiaskem po pouhých osmi týdnech. Od té doby se Chess hrál jenom v regionálních divadlech v USA a v Evropě. Teď dostal opět novou podobu (tentokrát koncertní) a bude se hrát v estonštině v divadle Vanemuine ve městě Tartu.
 
Paavo Nogene tvrdí, že se rozhodl uvést Chess v Tartu na návrh samotného Tima Rice. „Tim Rice navštívil Tartu v roce 2002, když jsme hráli Evitu, a pak znovu rok nato, když jsme uvedli Aidu (autory jsou Tim Rice a Elton John) a pak ještě jednou v roce 2004 a to kvůli Jesus Christ Superstar. Po premiéře Aidy mi řekl, že by rád viděl, jak bychom zvládli Chess. V té době už jsme měli své plány pro sezónu 2004 i 2005, takže k Chessu se konečně dostáváme teď,“ říká Nogene.
 
Estonskou verzi režíruje Georg Malvius – Švéd, který není pro návštěvníky estonských divadel neznámý. V předešlých letech se podílel na více jak desítce muzikálů na Baltu i ve Skandinávii. Když se podíváme na jeho životopis, zdá se, že je jen málo muzikálů, které během své dlouhé kariéry nerežíroval.
 
Otázkou je, jestli Chess v estonštině, režírovaný Švédem, může zaujmout anglicky mluvící publikum. Paavo je přesvědčen, že může. „Pro turisty máme připravené titulky, takže každý bude textům rozumět,“ říká. Divadlo Vanemuine má pověst umělecké továrny a často uvádí muzikály, dramata, opery a taneční představení, což nutí člověka k otázce, jestli vlastně Tartu není hlavním kulturním městem Estonska, spíše než Talin. „Spousta obyvatel Talinu k nám pravidelně jezdí. Vlastně Chess se může z technických důvodů hrát jenom v Tartu. Divadlo Vanemuine má největší jeviště v celém Estonsku a navíc máme novou vysoce kvalitní osvětlovací a zvukovou techniku. Tartu je to jediné pravé místo pro Chess,“ vysvětluje Nogene.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.baltictimes.com
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.