The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 23
ABBA World Revival
zobrazení: 2358
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Björn Ulvaeus v Oslu

Vydáno dne 14. 05. 2008 (3874 přečtení)
Včera v pozdních odpoledních hodinách přiletěl Björn Ulvaeus, jedna čtvrtina Abby, na letiště v Gardemoen. Poté co navštívil zkoušky norské verze muzikálu "Mamma Mia!" jej redaktoři norského listu "Aftenposten" neváhali vyzpovídat. Rozhovor vám přinášime v plném znění a v překladu naší redaktorky Hanky.


Včera v pozdních odpoledních hodinách přiletěl Björn Ulvaeus, jedna čtvrtina Abby, na letiště v Gardemoen.

"Byl jsem v Bergenu i na Lofotech, ale Oslo jsem nenavštívil od doby, co tu ABBA zahájila své turné. Je to opravdu 31 let zpátky?" nechce věřit Björn. Setkání s novináři z Aftenposten se konalo v oselském Grand Hotelu. "Dnes se půjdu podívat na hudební zkoušky. Ve Folketeatret, tak se to jmenuje, že? Opravdu se těším. Nebyl jsem na zkoušení Mamma Mia! už dlouho, ale je to vždycky skvělé. Ve Švédsku bylo představení skoro zbožňováno, nevidím důvod proč by se to samé nemohlo přihodit i v Norsku. Norové a Švédové mají ve spoustě věcí stejný vkus."

V které zemi, kromě Švédska, se prodalo nejvíc ABBA alb?

"Nemám tušení. Nebylo to náhodou Norsko? No vidíte, Norsko a Švédsko je pro mě skoro jedno a totéž. To, že mezi těmito zeměmi vede státní hranice považuji skoro za náhodu. Ano, tohle bude mít úspěch. Je báječné, že muzikál konečně dorazí i do Norska. Pro mě je to zábava; jinak všichni, co to připravují, musí dodržovat jistá pravidla. A kromě tohohle se do ničeho nemíchám, alespoň ne teď. Před úplně první premiérou v Londýně byla spousta a spousta práce. A my jsme si mysleli, že se Mamma Mia! bude hrát tak jeden rok... I takhle se může člověk zmýlit, ačkoliv strávil skoro celý život v hudební branži."

Podle Michaela Tretowa, některé nahrávky Abby obsahují až 11 různých melodií - současně. Nevyzní muzikál v porovnání s tím trochu "ploše"?

"11 melodií? Vážně? Zajímavé, to jsem ani nevěděl. No, když navštívíte muzikál Mamma Mia!, budete mít dobré a veselé divadelní prožitky. Je to takový muzikálový vitamín. ABBA, to je zas něco jiného. Společnou mají ovšem tu pozitivní energii - i když třeba některé písně Abby mají smutný text a moll tóninu... Takže uvidíme, co přežije déle".

Možná přežije oboje?

"Možná. To, že naše hudba žije tak dlouho, je občas docela těžké pochopit. Někdy tomu opravdu nerozumím. Číst a slyšet o Mamma Mia! a Abbě je jedna věc, ale uvědomovat si, že vy sami jste toho součástí, to je něco trochu jiného. A dnes se může hudba dostat úplně všude, do všech koutů na zemi.. Je to zvláštní".

A bude film...

"Bude. Už je hotový, uvidíte ho v červenci. V jedné ze scén stojí Meryl Streep na pláži v Řecku a zpívá The Winner Takes It All. Já jsem si nejdřív pomyslel: co to má být? Ale ona zpívá skutečně dobře. Úžasně, je to správné slovo.

Na desce Bennyho Anderssona zpívá Helen Sjöholm  "Du Frälste Mig I Sista Stund" - píseň s textem Björna Ulvaeuse...

"Líbí se vám? Jsem na tu píseň pyšný. Benny a já uděláme nový muzikál. Tedy doufáme. Máme takový nápad, se kterým si teďka pohráváme. A začínáme znovu pociťovat tu chuť a to nadšení... Ale víc teď nemohu říct."

Podle BBC byla Amy Winehouse zadržena policií a při zatýkání zvolala "Jsem legenda!". Proč Björn Ulvaeus nikdy nevyslovil něco podobného?

"Každé ráno se vidím v zrcadle. A tam opravdu nevidím žádnou legendu..."

Björn je ve městě Mamma mia! taková příjemná celebrita! V roce 2006 bylo pro mnohé překvapením, když se ABBA-Björn stal poměrně výrazným hlasem ve švédské diskuzi okolo politiky, svobody projevu atp. ..

"Ano, já nefandím umělcům, kteří půjdou přes mrtvoly, aby prezentovali svoje politické přesvědčení; nicméně jsem dospěl k názoru, že byl vhodný čas něco říci. Otázky ohledně náboženství a politiky mě zajímaly odjakživa."

Nepřemýšlel jste o psaní knih?

"Rád se vyjadřuji, tak bych možná mohl sepsat nějaké memoáry. Hehe, ačkoliv je lehké ztratit tu kuráž, když se člověk podívá na sebe, usmívá se, no a pak zvedne hlavu hledí na Ibsenův portrét na stěně."

A hudba?

"Já s Bennym se teď zabýváme naším novým projektem, muzikálem, já mám zase tu neukojitelnou touhu psát! Bude to jiné, než všechno, co jsme dosud udělali, ale teď vlastně nemohu prozradit víc. Máme nápad, který chceme vyzkoušet, záleží na tom, jestli na něm budeme dále pracovat, nebo ho prostě zahodíme."

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Scandiaca | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Aftenposten, Dagsavisen
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.