The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 20
ABBA World Revival
zobrazení: 2331
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

Novinky

Nová biografie Stiga Andersona

Vydáno dne 07. 09. 2008 (3734 přečtení)
„Min pappa hette Stikkan“ (Můj otec se jmenoval Stikkan) – to je název nové knihy o životě Stiga Andersona, manažera skupiny ABBA a zakladatele nahrávací společnosti Polar Music, která vyjde ve Švédsku 15. září. Autorkou je Stigova dcera Marie Ledin.

Stig 'Stikkan' Erik Leopold Anderson se narodil ve městě Hova 25. ledna 1931. Byl manažerem skupiny ABBA, ale také skladatelem, textařem, vydavatelem a obchodníkem. Kuřák šedesáti cigaret denně podlehl nemoci, zatrpklosti a alkoholu 12. září 1997 ve věku 66 let.
 
Teď, téměř o deset let později, Marie Ledin vypráví o životě po boku svého otce a vzpomíná na jeho vrozenou muzikálnost a nadání pro obchod a sleduje jeho cestu od milovníka jazzu k popovému manažerovi.

Anderson byl jednou z dominantních postav v příběhu Abby, zastupoval jejich obchodní zájmy a celosvětové úspěchy zajišťoval výhodnými smlouvami, které skupině přinesly významné finanční zisky. Současně spravoval kapitálové investice a příjmy Polar Music.
 
V polovině 80. let byla však značná část majetku skupiny ztracena špatným hospodařením, špatnými rozhodnutími a nevýhodnými investicemi.
 
V roce 1989 prodal Stig Anderson Polar Music mezinárodní nahrávací společnosti PolyGram za 189 miliónů SEK, proti vůli Bennyho Anderssona, který nechtěl, aby práva k jejich nahrávkám vlastnila cizí společnost. Nemohl si však dovolit koupit Polar Music sám.
 
Ve stejné době vyšlo najevo, že Anderson upřel členům ABBA značnou část zisku z jejich nahrávek zpětně za několik let. (V roce 1984 Benny, Björn a Stig podepsali smlouvu, která zvyšovala honorář z nahrávek skupiny ze 3% na 9%. Členům Abby však i nadále byla vyplácena původní výše. Stig argumentoval tím, že smlouva byla uzavřena s předpokladem, že ABBA nahraje další album, k čemuž nikdy nedošlo – pozn. red.) To vedlo v červnu 1990 k soudnímu sporu mezi Agnetinou společností Agnetha Fältskog Produktion AB, Bennyho firmou Mono Music AB, holandskou společností Batrax Rotterdam BV (která odkoupila práva od Björna) a britskou firmou Chaperon Ltd. (která odkoupila práva od Fridy) na jedné straně a společností Polar Music International AB na druhé straně. Spor se nakonec vyřešil v červenci 1991 mimosoudním vyrovnáním, jehož podmínky nebyly oficiálně zveřejněny.
 
Tím byly vztahy mezi Stigem a třemi členy skupiny ABBA nadobro ukončeny. „Do konce života se Stigovy kalily oči, kdykoliv přišla řeč na skupinu,“ píše Marie Ledin ve své knize.

„To je její verze událostí,“ řekl Björn deníku Expressen. „Ale nechci to komentovat, dokud si knihu nepřečtu.“ Benny se k celé věci nehodlá vyjadřovat vůbec. „Vlastně mě ani nezajímá, co se v té knize píše,“ řekl.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.icethesite.com, www.expressen.se
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.