Vydáno dne 10. 06. 2010 (3650 přečtení)
V dnešním článku pro nás Jarek Veselka zpracoval informace o Agnetině sólovém albu I Stand Alone z roku 1987.
Součástí německého vydání alba I Stand Alone od Agnethy Fältskog je i následující tisková zpráva od společnosti Warner Music (přeloženo z německého originálu; ponecháno s původní terminologií). Vzhledem k tomu, že krátce po vydání tohoto alba přerušila Agnetha na dlouhých 17 let svou pěveckou kariéru, je zajímavá její výpověď na konci článku.
Informace o výrobku:
Umělec: Agnetha Fältskog
Album: I Stand Alone
Kód: 242 231-1 / LC 4281
Producent: Peter Cetera
Vydáno: 12.02.1988 / 3207p
Pop sedmdesátých let se zkrátka a dobře hláskuje takto: ABBA. Úspěch švédského kvarteta se může měřit jen v dimenzích Beatles a jeho hity a sound v podání Angethy, Björna, Bennyho a Annafrid dosáhly jednotného úspěchu po celém světě a stejnou měrou přesvědčily fanoušky i kritiky. Jako vůdčí zpěvačka Abby a se svými následujícími dvěma sólovými alby prodala Agnetha Fältskog více než 100 milionů gramofonových desek. Pro své třetí album „po Abbě“ zkombinovala krásná Švédka svůj osvědčený cit pro opravdový hit s producentským talentem bývalého hudebníka skupiny „Chicago“ Petera Cetery, který v dřívějších časech mohl slavit velké spěchy coby sólista (
Glory Of Love,
The Next Time I Fall). Peter Cetera ví sám nejlépe, jaké to je, jít si svou vlastní cestou po působení v „superskupině“, která se může pochlubit celou řadou platinových ocenění.
I Stand Alone je proto naprosto vyhovující titul pro výsledek jejich vzájemné spolupráce.
Peter Cetera, dlouholetý fanoušek Abby, potkal Agnethu v roce 1986 ve Stockholmu, když oba vystupovali v rámci jednoho benefičního koncertu pro Červený kříž. Peter Cetera už tenkrát vysvětloval Agnetě, že by rád produkoval její nové album, avšak Agnetha byla vůči takovým slibům původně skeptická: „Dlouhodobé plánování termínů a povinností brání všemu, co by člověk chtěl v rámci primárního nadšení. O to víc jsem se divila tomu, že v návaznosti na naše setkání začala mezi Peterem a mnou čilá transatlantická výměna informací a myšlenka začala nabývat konkrétních podob“.
O tři měsíce a nespočet telefonních rozhovorů později přijel Peter Cetera nejprve do Švédska, aby s Agnethou učinili první práce na výběru písní. Následně „se šlo“ do Studia Davida Fostera v Kalifornii, kde mohlo naplno dojít k jiskření „talentu na hity“ Petera Cetery a „popového citu“ Agnethy. Dlouholetý zájem Agnethy o latinskou hudbu našel také uplatnění na tomto albu a to nejen díky koproducentovi a multi-instrumentalistovi Brucovi Gaitschovi (kytara, klávesy, syntetizátor), který je také spoluautor Madonnina německého hitu číslo jedna La Isla Bonita.
Další autoři písní na albu jsou: Albert Hammond, Peter Brown a přirozeně duo Peter Cetera / Bruce Gaitsch, kteří složili titulní píseň. U balady
I Wasn´t The One (Who Said Goodbye) stáli Agnetha Fältskog a Peter Cetera pro tento pozoruhodný duet společně před mikrofonem: jde o jeden z vrcholů tohoto alba.
„Práce s Peterem byla skvělá“, řekla Agnetha, „piloval nesmírně pečlivě hlasy, velmi empaticky, ustavičně a s neúplatným poslechem. Byla to pro mne velká výzva, obzvláště proto, že měl moji hudbu vždy už dříve rád a já jsem chtěla stačit jeho standardům. Do budoucna si mohu jen přát podobné výzvy…“