The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - Výstaviště Praha - Veletržní palác - 9
ABBA World Revival - Výstaviště Praha - Veletržní palác
zobrazení: 2350
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Chess na turné – recenze

Vydáno dne 03. 09. 2010 (2528 přečtení)
Přepracovaná verze muzikálu Chess se 1. září vydala na turné po Velké Británii. Svou premiéru měla v divadle Theatre Royal v Newcastle. Místní noviny Newcastle Chronicle otiskly nadšenou recenzi.

Byl to šach-mat, když Newcastle hostil světovou premiéru muzikálu Chess.
 
Show, jejímiž autory jsou Benny Andersson a Björn Ulvaeus ze skupiny ABBA a textař Tim Rice, sklidila včera večer v místím divadle Theatre Royal nekončící ovace. Hrát se zde bude dva týdny a pak se vydá na národní turné.
 
V hledišti seděl i Tim Rice, který zde byl svědkem překvapivě nového pojetí muzikálu obsahujícího písně jako I Know Him So Well a One Night In Bangkok.
 
Některé části show byly po předpremiéře vypuštěny, mezi jinými např. prostopášné scény ze začátku druhého dějství – One Night In Bangkok – k velkému zklamání režiséra Revela Horwooda.
 
„Měli jsme pár stížností na to, jak moc je v Bangkoku sexu,“ vysvětloval. „Musel jsem se rozhodnout, jestli z toho chci mít zábavu pro celou rodinu nebo zda mám lidem dát najevo, že Bangkok je skutečné místo a tyhle sexuální prvky posunují celé vystoupení kupředu. Možná, že pokud Chess skončí na West Endu, vrátím to tam. Řekněme, že tak budu mít k dispozici odpolední a večerní verzi představení. Všechna moje práce je však zpravidla kontroverzní. Všude se snažím posunovat hranice.“
 
Recenze:
 
Nedělám s tím žádné okolky, jsem obrovský fanoušek muzikálu Chess. Nutno přiznat, že je to na uvedení opravdu náročný kus a několik pokusů v minulosti dopadlo velmi špatně. Ale to se určitě netýká této nové úžasné inscenace v rukou Revela Horwooda.
 
Myslel jsem si, že původní westendová verze, kterou jsem shlédnul koncem 80. let, je prostě nepřekonatelná. Nikdy však nepodceňujte kreativitu pana Horwooda – a tady se mu možná podařilo stvořit konečnou verzi muzikálu Chess.
 
Byl jsem fascinován od začátku až do konce a přestože trvá představení téměř tři hodiny, mohl bych tam býval sedět a vidět ho celé znovu a znovu a znovu.
 
Divadlo Theatre Royal by mělo být hrdé na to, že je prvním divadlem, které hostí toto představení, a to díky svému producentovi Michaelu Harrisonovi, který se mi předtím přiznal, že ví, jaký je to risk uvést inscenaci takových rozměrů. Jeho zářivý úsměv po premiéře ovšem dokazoval, že i ten největší risk se občas vyplácí.
 
Chess napsali Björn Ulvaeus a Benny Andersson ze skupiny ABBA společně s textařem Timem Ricem. Děj je zasazen na přelom roku 1979/80 na pozadí studené války a soustředí se na šachové Mistrovství světa, kde proti sobě stojí Američan a Rus. Ale to je jen okrajový motiv příběhu. O co tu opravdu běží je dramatický milostný trojúhelník, v němž Američanova partnerka vymění svého přítele za jeho ruského oponenta za obrovského zájmu médií.
 
Horwood se zaměřil na tyto vztahy a jeho verze v některých místech doslova rve srdce. Od počátku víte, že uvidíte něco opravdu mimořádného.
 
Není tu žádný orchestr – místo toho na nástroje hrají přímo na scéně sami herci, aniž by měli k ruce noty, zároveň na nich leží obrovský úkol zazpívat jedny z největších a nejobtížnějších písní v historii muzikálového herectví, a přitom ještě musejí hrát a tančit! Z toho jde hlava kolem – a oni to všechno zvládají a výsledek je ohromující.
 
Jestli tahle inscenace nezíská hromadu ocenění, pak je v divadelním světě něco divného. Má totiž všechno.
 
Herci hrají na oslnivé LED šachovnici a počítačem vytvořená scéna perfektně dokresluje děj. Je zde i určitý prvek afektu, ale není přehnaný a pouze přispívá k vyznění inscenace jako celku.
 
Přestože je to představení celého ansámblu – a tleskám každému z nich – představitelé hlavních rolí jsou bez diskuse prostě ohromující. Shona White hraje Florence, původem maďarskou ženu, která stojí uprostřed milostného trojúhelníku. Srší z ní energie na všechny strany. Nobody’s Side je trhák představení a z jejího emocemi nabitého podání You And I člověku běhá mráz po zádech.
 
I Know Him So Well, kterou zpívá společně se stejně úžasnou Poppy Tierney (Rusova manželka Svetlana), je zde podána v poněkud klidnější verzi, ale funguje bezvadně.
 
James Fox (Američan) se chopí svého v písni Pity The Child, kterou zpívá jen s akustickou kytarou. Tim Rice o jeho verzi prohlásil, že ještě nikdy neslyšel tak procítěné podání.
 
Anthem je pro mě jednou z nejlepších písní, jaké kdy byly složeny a Daniel Koek (Rus) uzavírá první dějství přiléhavým ztvárněním, které přivedlo mou partnerku k slzám. Na konci druhého dějství zopakuje stejnou píseň ohromujícím způsobem Shona White.
 
David Erik jako rozhodčí během svých čísel řídí celé jeviště.
 
Zažijeme i pár šoků, i když ne tolik, kolik bych rád. Horwood byl donucen trochu umírnit sexuální narážky ve One Night In Bangkok. I tak je to docela prostopášná scéna a i když nic neztrácí ani ve své „zkrocené“ verzi, rád bych ji viděl v celé její původní kráse.
 
Merano, jedno z úvodních čísel představení, bylo úplně vypuštěno z časových důvodů. Ale pro mě čas utíkal tak rychle, že bych byl moc rád, kdyby zůstalo na svém místě.
 
Jde o světovou premiéru předního představení. Prvotřídní a bezchybnou!
 
Gordon Barr, Newcastle Chronicle


[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.icethesite.com
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.