The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

. - 5
.
zobrazení: 2910
známka: 3.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

ABBA živě

Vydáno dne 22. 09. 2014 (4889 přečtení)
Po letech, či lépe řečeno desetiletích čekání se nám konečně dostane do rukou kompletní záznam jednoho z živých koncertů skupiny ABBA. Pojďme se při příležitosti vydání CD ABBA Live at Wembley Arena ohlédnout za koncertním vystupováním naší čtveřice v článku C. M. Palma.

V době, kdy ABBA byla aktivní skupinou se od většiny předních hudebních skupin a zpěváků očekávalo, že budou pravidelně pořádat rozsáhlá světová koncertní turné. I když ABBA nehrála v tomto ohledu přesně podle pravidel, čas od času se se svými fanoušky setkávala.

Co se týče základních požadavků na popové a rockové hvězdy v 70. letech, ABBA se některými řídila a jiné přehlížela. V té době se od hudebníků například očekávalo, že vydají zhruba jedno album ročně, a pohled na diskografii skupiny ABBA nám ukáže, že tímto pravidlem se řídili téměř bezvýhradně. Ale pokud jde o další důležitý „úkol“ pro skupinu jejich postavení, a to pravidelné a rozsáhlé koncertování, ABBA zvolila cestu, která byla naprosto odlišná od většiny jejích konkurentů.

Takže co bylo důvodem pro jejich neochotu létat po světě a užívat si bouřlivého ohlasu obecenstva, těšit se z neomezeného obdivu a rozbalit to každý večer s partou známých muzikantů? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Částečně to bylo tím, že už byli „vykoncertovaní“ až až. Björn s Bennym každý odehráli v šedesátých letech nejméně tisíc koncertů jako členové skupin Hootenanny Singers a The Hep Stars. Krátce předtím, než vznikla ABBA, představovali si svou budoucnost v roli skladatelů a producentů; odkláněli se od vystupování na scéně a počítali s tichou kariérou „v zákulisí“. Podobné uvažování jim zůstalo i poté, co se ABBA stala celosvětovým fenoménem. Celá skupina cítila, že skládání a nahrávání písní bylo tím nejdůležitějším a stimulujícím faktorem. Byla tu také Agnetha, která se během let s Abbou dvakrát stala matkou. Chtěla trávit co nejvíc času doma s dětmi a dlouhá turné prostě ani nemohla mít ráda. I Agnetha s Fridou navíc měly za sebou několik stovek koncertů a vystoupení s tanečními kapelami ještě před vznikem skupiny ABBA.

Přesto všechno se ABBA tu a tam vydala během své kariéry na koncertní turné. Úplně poprvé se spolu všichni čtyři členové objevili na scéně v roce 1970, kdy dali dohromady kabaretní show Festfolk. Vystoupení mělo premiéru v jedné göteborgské restauraci a potom s ním vyjeli na krátké turné po Švédsku. Zkušenost s kabaretem se ukázala být katastrofální a málem znamenala konec spolupráce slavné čtveřice na věčné časy. Ovšem poté, co společně zkusili pracovat ještě jednou, tentokrát v méně stresujícím prostředí nahrávacího studia, dosáhli úspěchu jako popová skupina nesoucí jméno Björn and Benny, Agnetha and Frida. Zničehož nic byli úspěšnou kapelou a v roce 1973 se proto vydali na rozsáhlé letní turné po švédských folkparks. Během tří měsíců zde odehráli 80 koncertů.


Pak v roce 1974 přišel mezinárodní průlom s písní Waterloo. V tu dobu naši čtyři přátelé zpečetili svoje pracovní vztahy a změnili si jméno na ABBA. Teprve tehdy uspořádali turné, které je přivedlo za hranice Švédska. Původní plány byly poměrně rozsáhlé, ale brzy se ukázalo, že kolem jediného hitu s písní Waterloo nebude možné vybudovat nějaké velké turné. Od předběžně plánovaných koncertů v Anglii, Skotsku, Holandsku, Belgii, Francii, Turecku, Izraeli, Řecku, Jugoslávii a Španělsku se upustilo a zůstalo jen Západní Německo, Rakousko, Švýcarsko a severské země. Agnetha s Björnem navíc nechtěli být dlouho pryč od své jednoroční dcerky Lindy a program proto rozdělili do dvou částí: Dánsko, Západní Německo, Rakousko a Švýcarsko na listopad (jak se nakonec ukázalo, švýcarský koncert musel být zrušen kvůli malému zájmu o vstupenky) a na leden 1975 pak připadlo turné po severských zemích. Ovšem s výjimkou této poslední části bylo turné jen částečně úspěšné. ABBA si viditelně dosud nevybudovala dostatečně silnou základnu fanoušků, aby přitáhla do koncertní haly neskandinávské posluchače.

Během léta 1975 se Björn, Benny, Agnetha a Frida vydali na svou druhou a poslední cestu po švédských folkparks. Ta byla co do počtu odehraných koncertů mnohem skromnější než dva roky předtím. Vystoupení na folkparks byla tradičně velice skromná, od umělců se čekalo, že budou vystupovat i dvakrát či třikrát za den a to na různých místech. Většinou vtrhli na scénu, rozestavěli techniku, odehráli třicetiminutovou bleskovou show a už zase pádili na další vystoupení. V roce 1975 ale byli členové ABBA popovými hvězdami v nejlepší slova smyslu a na svých koncertech měli úplně jiné ambice. Na folkparks tak přivedli poměrně důmyslnou show se speciálními efekty. Toto turné částečně sloužilo i jako kompenzace za zrušené koncerty naplánované na předešlé léto.


Po zkušenostech z let 1974/1975 trvalo další dva roky, než ABBA znovu zahrála za švédskými hranicemi. Koncem ledna 1977 se vydali na turné po Evropě a Austrálii. Opět ho rozdělili do dvou částí, aby mohli být Agnetha s Björnem doma se svou dcerou. Evropská část končila v půlce února, pak následovala dvoutýdenní přestávka, po které se vydali do Austrálie. Tam je čekalo hysterické, ohromující přijetí, s jakým se na žádném jiném svém turné nesetkali. Jednoduše řečeno, během dvou týdnů, které skupina v Austrálii strávila, byla čtyřiadvacet hodin denně obklíčena novináři, v každém novém městě, kam přijeli, byly ulice lemovány fanoušky a v Melbourne je dokonce požádali, aby vystoupili na balkon radnice a pozdravili nadšené davy lidí. Zážitky z Austrálie zanechaly v celé skupině nesmazatelné vzpomínky. Agnetha později řekla, že se už nikdy nedokázala vzpamatovat z toho, jak byla obklopena hysterickými fanoušky na každém kroku.

Po turné 1977 se poprvé začalo vážně mluvit o vydání živého alba. Většina filmu ABBA – The Movie se natáčela v Austrálii a zároveň byl pořízen i 24-stopý záznam ze všech koncertů. V jedné chvíli se uvažovalo o tom, že by následující album sestávalo ze dvou LP, kde na první desce by bylo nové studiové album a na druhé výběr živých nahrávek z australského turné. Bohužel, z těchto plánů sešlo. Kromě nahrávky písně I Wonder (Departure) ze Sydney, která vyšla v říjnu 1977 na B-straně singlu The Name Of The Game, spatřilo světlo světa pouze pár úryvků z několika písní z turné, které vyšly na limitované edici flexidisku koncem roku.


Dalších dva a půl roku uběhlo, než se ABBA vydala na turné znovu. Mezitím se Agnetha s Björnem podruhé stali rodiči a pak se rozvedli. Agnetha proto více než kdykoliv předtím chtěla zůstávat doma s dětmi. V roce 1979 se však skupina shodla na tom, že je nejvyšší čas opět vyjet na turné. Navíc chtěli tentokrát zkusit štěstí v Severní Americe, kde dosud vystupovali pouze v televizních programech. V září se proto vydali na koncertní šňůru po Severní Americe a Evropě, která začala v Kanadě. Třítýdenní turné po Severní Americe následovala desetidenní přestávka a poté evropská část turné. Zřejmě nejslavnější částí tohoto turné byla šestidenní zastávka v londýnské Wembley Aréně, kde se natáčel televizní speciál ABBA In Concert. Jak se ukázalo, ABBA In Concert a ABBA – The Movie měly zůstat jedinými záznamy z živého koncertu skupiny ABBA. V roce 2004 vyšel dokument ABBA In Concert na DVD, rozšířený o bonusové záznamy.


Když se v listopadu 1979 vrátili domů z evropského turné, udělala si ABBA přestávku a potom začala pracovat na svém albu Super Trouper. V březnu 1980 si však znovu oblékli koncertní kostýmy a vydali se na svoje úplně poslední turné a to třítýdenní šňůru po Japonsku. Po návratu z Japonska ABBA omezila vystupování na veřejnosti na minimum a to výhradně v podobně televizních vystoupení. Začátkem roku 1981 oznámili Benny s Fridou, že se rozvádějí, a tím zahladili poslední stopy romance v image skupiny a dále prohloubili citový odstup mezi členy. Koncem roku 1982 to skupina nakonec zabalila. Éra ABBA byla u konce.

Teprve čtyři roky po rozpadu skupiny na neustálé naléhání fanoušků vyšlo živé album, nazvané prostě ABBA Live. Šlo o kompilaci nahrávek z australského turné z roku 1977, záznamů z Wembley z roku 1979 a písní z jednorázového koncertu, který ABBA udělala v rámci televizního speciálu Dick Cavett Meets ABBA v roce 1981. V nedávné době dostala skupina nabídky na neuvěřitelné sumy za sérii koncertů, ale dosud všechny odmítli. Živá vystoupení skupiny ABBA tak zůstávají zdokumentována pouze díky DVD ABBA In Concert a ABBA – The Movie. A nyní se dočkáme konečně i kompletního záznamu jednoho celého koncertu na CD. Můžeme jen doufat, že australské turné nezůstane pozadu...


[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.abbasite.com
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.