Vydáno dne 31. 05. 2011 (2711 přečtení)
Začátkem dubna letošního roku poskytli Benny s Björnem v Helsinkách rozhovor při příležitosti příprav jejich muzikálu Kristina Från Duvemåla. Zde je překlad článku, jehož autorem je Mari Koppinen z magazínu Helsingin Sanomat.
Stárnoucí muži ze skupiny ABBA jsou pořád při síle
Život nebyl v 70. letech pro umělce snadný. Když švédská skupina ABBA vyhrála v Brightonu roku 1974 soutěž Eurovize, vystupující si museli oblékat kostýmy, které byly nepohodlně těsné.
„Björn si v té kombinéze, kterou měl na sobě, nemohl v autobuse ani sednout,“ směje se Benny Andersson neštěstí svého kamaráda Björna Ulvaeuse. Zapomene zmínit, že sám by se do Björnova kostýmu vůbec nedostal.
Tak tady je máme, tyhle severské super hvězdy, známé prostě jako Benny a Björn. S oběma se dobře vychází, jsou veselí a mají dobrý smysl pro humor. Mohli by to být jedni z nás, pokud pomineme fakt, že jen málokdo z nás musel nosit celotělový lurex.
Když se ti tři zapojili do tohoto projektu na návrh divadelního režiséra Johana Storgårda, učinili tak s nevázaným elánem. Na podzim minulého roku strávili ve Finsku tři týdny, během nichž si poslechli téměř 700 zpívajících herců. Až začnou v Helsinkách v listopadu zkoušky, trojice se sem přesune.
Nemuseli by to dělat, protože jsou nesmírně bohatí – ale prostě chtějí. „Protože tohle nás baví,“ říká pětašedesátiletý Ulvaeus. Také to chtějí udělat proto, že muzikál je jejich „dítětem.“
„Jsme na tohle dílo velice pyšní. Nechceme muzikál dát někomu jinému nebo někomu říct, že si s ním může dělat, co se mu zachce,“ říká Benny (64).
Kariéra skupiny ABBA trvala jen deset let a později tito dva velmi aktivní muži pracovali na celé řadě projektů. Vytvořili tři muzikály, což znamená v každém případě práci na několik let. Také mají další obchodní aktivity. Benny má závodní koně ve Švédsku a v Británii a vlastní i hotel ve Stockholmu, volně tématicky spjatý se skupinou ABBA.
A pak je tu ještě folková hudba. V roce 1987 byl Benny Andersson jedním za zakladatelů skupiny Orsa Spälman a dnes má šestnáctičlenný orchestr Benny Anderssons Orkester. „Máme pět houslistů, tubu, dva zpěváky, já s Larsem hrajeme na akordeon a Björn pro nás píše texty,“ vyjmenovává Andersson nadšeně.
Zapáleně vypadá i v početných videoklipech na YouTube, kde hraje hudbu od Bacha po švédské lidovky a taneční muziku. „V létě odehrajeme osm koncertů. Postavíme i taneční parket, aby si lidé mohli na naši hudbu zatančit.“
Najdou si čas i na svá milovaná vnoučata. Benny jich má šest a Björn čtyři a páté na cestě. Vnoučata jsou možná důvodem, proč dědečkové z Abby stojí nohama pevně na zemi. Benny vypráví o tříleté Viole, která stejně jako mnohé další děti miluje muzikál Mamma Mia! víc než cokoliv jiného.
Její otec se jí pokoušel vysvětlit, že hudba z filmu je od skupiny ABBA, v které hrál jeho otec. Viola to vůbec nechtěla pochopit. Pro ni jsme prostě chlápci z Mamma Mia.“
Ačkoli od prvního ABBA singlu uplyne příští rok 40 let, skupina následuje Bennyho a Björna na každém kroku. Ale jim to nevadí.
„Musíte být velice hrdý a pokorný. Naše hudba se pořád hraje, přestože jsme ji složili před 35 až 40 lety. Je to zázrak,“ říká Björn.
Překvapivě i barevné overaly, boty a další „výstroj“ ze 70. let prodělaly svou renesanci. Teď je můžete obdivovat na výstavách v Sydney a ve Stockholmu
(a nyní i v Praze – pozn. red.).
Ale nosí ještě tyto kostýmy muži z Abby pro pobavení příbuzných doma? „Ne moc často,“ vtipkuje Benny. „No, zkusil jsem si jeden,“ přiznává nečekaně Björn. A dodává: „Pořád mi padnul. Ale tak jako tak jsem už nevypadal stejně.“
- Björn Ulvaeus a Benny Andersson mají oba rádi hudbu a knihy
- Benny má s sebou tady ve Finsku detektivku
- Björn čte knihy na svém iPadu. „Právě teď mám rozečtenou knihu The Grand Design od Stephena Hawkingse. Je to fantastická knížka,“ prozrazuje Björn v Helsinském divadle Aleksanteri.