The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

. - 8
.
zobrazení: 2918
známka: 2.67

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

První dojmy z ABBAWORLDu

Vydáno dne 15. 01. 2010 (3776 přečtení)
Multimediální výstava ABBAWORLD otevře své dveře veřejnosti 27. ledna. Novinář Paul Clements z Daily Telegraph tuto novou putovní atrakci navštívil už tento týden a o své dojmy se podělil v zajímavé recenzi, kterou si můžete přečíst v následujícím článku.

Sotva jsme prošli dveřmi ABBAWORLDu, nového „multimediálního zážitku“ věnovanému švédské hudební skupině, a už měla průvodkyně, která mě vzala na prohlídku, první příležitost se pochlubit. „A tomuhle,“ pravila se zjevnou hrdostí, „říkáme Tunel Lásky.“ Stojíme v suterénu konferenčního sálu Earls Court v průchodu ve tvaru srdce, který je pokrytý krvavě červenou umělou trávou.
 
Je to náležitě kýčovitý úvod představující klíčový moment skupiny ABBA, kdy se čtyři mladí skandinávští umělci do sebe zamilovali, utvořili páry a založili skupinu. Jejich vztahy a rozchody se staly studnicí nápadů na mnohé z jedněch z nejúspěšnějších písní minulého století.
 
Láska je průběžným tématem celé výstavy, která představuje skupinu, jejíž dokonalý pop stále zbožňují milióny lidí. V Británii je jejich výběr největších hitů, album ABBA Gold, čtvrtou nejprodávanější deskou všech dob a filmová verze jejich muzikálu Mamma Mia! překonala všechny rekordy návštěvnosti. Chci říct, kdo nemá rád Abbu?
 
To, že tato nákladná výstava má premiéru v Londýně, svědčí o tom, jak moc si britské publikum skupinu ABBA oblíbilo. Loni mi Benny Andersson řekl: „Vy Britové jste nás přijali do svých srdcí; zapomínáte, že nejsme vaši.“ Když mi průvodkyně říká, že jejím snem je najít pár, který by se chtěl v Tunelu Lásky nechat oddat, napadá mě, že v Británii klidně takovou dvojici najít může.
 
Tato interaktivní výstava, rozkládající se na 30,000 čtverečních stopách, si bere za svou techniku dlouhé a spletité cesty, kterou přivedl k dokonalosti další velký švédský vývozce, Ikea. Po úvodním filmu, jehož součástí jsou i nové rozhovory s každým členem skupiny, jsou návštěvníci „vyzbrojeni“ audio průvodcem, který je provede 25 místnostmi plnými původních kostýmů, plasmových obrazovek přehrávajících raritní videoklipy a upomínkových předmětů, které ležely na půdě každého z členů skupiny.
 
Ale jde o víc, než prohlídku skříní skupiny, která pověsila své elastanové kostýmy na hřebík před třiceti lety. Větší místnosti skrývají klíčové momenty příběhu skupiny ABBA. Najdeme zde např. repliku výsledkové tabule ze soutěže Eurovize z roku 1974, kancelář zesnulého manažera skupiny, Stiga Andersona, nebo kopii stockholmského nahrávacího studia.
 
Potom to začne být ještě osobnější. Prohlédneme si Björnovu letní chatku na ostrově Viggsö s nafilmovaným výhledem z okna, vybavenou jeho miniklavírem. Skutečně otřesný koncertní film ABBA The Movie se promítá nepřetržitě v minikině vybaveném sedadly z norského biografu, do kterého často v dětství chodila Frida.
 
Ambice producentů výstavy nemají chybu. Fanoušci si budou moct sednou do stejné helikoptéry, jako je ta na obalu alba Arrival z roku 1976. „Vrtulník jsme se málem vůbec nedostali,“ říká Mats Daleskog, výtvarný ředitel společnosti Touring Exhibitions, která stojí za projektem ABBAWORLD. „Museli jsme odmontovat vrtuli a spustit ji dolů po schodech.“
 
Z pana Daleskoga ovšem nedostanete, kolik celá tahle show stála. „Bylo to dost“ je všechno, co je ochoten říct.
 
Pravděpodobně největší atrakcí celé výstavy – alespoň pro mladší generaci, která vyrůstala na SingStar a Guitar Hero – budou její interaktivní prvky. V jedné části máte za úkol vytvořit zvuk ABBA u několika nahrávek pomocí mixážního pultu. Váš výsledek se potom nahraje na vaši vstupní kartu – stejně jako bodové ohodnocení vašeho tanečního výkonu na hudbu Abby. Máte též možnost zazpívat si po boku holografického obrazu slavné čtveřice.
 
„Je to rodinná atrakce,“ říká Daleskog. „Chtěli jsme vytvořit něco, co budou lidé dělat společně místo toho, aby šli, řekněme, třeba do kina.“ Bezpochyby je tu dost věcí, které vytvoří památné rodinné odpoledne. A víc než dost toho, co dokáže pobláznit ty, kdo jsou zapálení do každého detailu historie skupiny. Věrní fanoušci se určitě budou potulovat po chodbách vytapetovaných plakáty z koncertních turné, rodinnými fotografiemi a obaly desek.
 
Nápad vytvořit putovní výstavu vzešel z menšího konceptu ve Stockholmu v roce 2000. Když se plány na muzeum věnované skupině rozplynuly, na tento projekt získala licenci společnost Live Nation, v jejíž režii se z něj vyklubalo interaktivní mostrum.
 
Potřebuje svět výstavu věnovanou skupině, jejíž písně nejsou právě opomíjené? ABBAWORLD je zřejmě odpovědí na otázku, kterou si kladl hudební průmysl: jak vydělat peníze na skupině, která se rozešla téměř před třiceti lety? Pošlete jejich věci na turné! V době Avatara to není zdaleka tak přitažené za vlasy, jak se může zdát.


[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.telegraph.co.uk
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.