The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 5
ABBA World Revival
zobrazení: 2296
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Carl Magnus Palm o Voulez-Vous Deluxe Edition

Vydáno dne 18. 05. 2010 (5636 přečtení)
Carl Magnus Palm je mezinárodně uznávanou autoritou na poli historie skupiny ABBA. Napsal celou řadu hudebních knih (mimo jiné např. ABBA – The Complete Recording Sessions; From ABBA To Mamma Mia!; Bright Lights, Dark Shadows – The Real Story Of ABBA) a podílel se na vydání mnoha CD a DVD skupiny ABBA za posledních 15 let jakožto konzultant společnosti Polar Music International. Na svém blogu nyní zveřejnil podrobnosti o chystané deluxe verzi alba Voulez-Vous (vyjde 31. května), na jejíž přípravě rovněž spolupracoval.

HISTORIE VOULEZ-VOUS
 
Album Voulez-Vous poprvé vyšlo ve Švédsku v dubnu 1979. Přestože nahrávat se začalo více než rok předtím, nahrávací proces vyústil v několik nevydaných nahrávek v různém stupni dokončení a polovinu konečného obsahu alba ve skutečnosti skupina napsala a nahrála během záchvatu kreativity v posledních měsících před vydáním. Deska obsahovala úspěšné singly jako Chiquitita, Does Your Mother Know, Voulez-Vous a I Have A Dream. Nešlo o jednoznačně diskotékové album, i když hlavními rysy několika písní bylo výrazné taneční tempo a funky rytmus a obal zdobila fotografie ze stockholmské diskotéky Alexandra.
 
PŘÍPRAVY DELUXE EDICE
 
Po vzoru deluxe edicí desek Arrival a ABBA – The Album se v roce 2008 začalo pracovat na deluxe verzi alba Voulez-Vous. Už tehdy jsme hodně pokročili, ale z různých důvodů byl projekt odložen a vrátili jsme se k němu až na podzim 2009. Formát zůstal stejný jako u předchozích alb: jeden disk obsahuje původní album na CD, rozšířené o bonusové skladby, druhým diskem je pak DVD s raritním a dříve nezveřejněným televizním materiálem z éry Voulez-Vous.
 
Všechny skladby na CD byly remasterovány speciálně pro toto vydání, aby se dosáhlo dalšího zvýšení zvukové kvality. Bonusová píseň Dream World, kterou skupina nahrála během práce na albu Voulez-Vous, ale vydání se dočkala až v roce 1994, si zaslouží zvláštní pozornost. Když poprvé vyšla na boxu Thank You For The Music, bylo nutné ji na konci upravit do ztracena, aby se skrylo poškození původního pásku. Při práci na Voulez-Vous Deluxe Edition se nám ale podařilo najít pásek bez tohoto poškození, což znamená, že Dream World se poprvé v historii objeví na CD v kompletní podobě.
 
Předchozí deluxe verze obsahovaly španělské verze příslušných písní, na tomto albu je však nenajdete. Důvod je prostý: na CD nebylo dost místa. K dispozici bylo tolik jiných bonusů, které lépe vyzdvihovaly tvůrčí proces skupiny ABBA v letech 1978-79, že španělské verze nebyly prioritou.
 
Hlavním lákadlem DVD je pravděpodobně televizní speciál ABBA In Switzerland, který obsahuje pět písní z alba Voulez-Vous a pár starších písní. Ze smluvních důvodů byl speciál sestříhán tak, že obsahuje pouze vystoupení skupiny ABBA a nikoliv další hostující umělce. Aby byla zachována živá atmosféra a některé unikátní mixy, které zazněly pouze v tomto speciálu (nejznámější je „rocková“ verze Does Your Mother Know), použili jsme původní zvukovou stopu z vysílání BBC. To samé se týká If It Wasn’t For The Nights z Mike Yarwood Christmas Show – v tomto vystoupení zazněl unikátní mix, který není v archívech Polar Music dostupný, takže jsme opět museli použít záznam BBC. Konečně i dlouhá verze živého videoklipu k I Have A Dream má původní zvuk z videozáznamu nalezeného v archívech. Vystoupení s písní Chiquitita na slavnostním večeru UNICEF a písně z Christmas Snowtime Special však byly synchronizovány s nejnovějšími remastery.
 
Pro 28-mi stránkový booklet jsem napsal esej o nahrávání alba Voulez-Vous. Psaní těchto esejí mě skutečně baví, protože mi to umožňuje jít v příběhu o tom kterém albu pěkně do hloubky. V tomto případě jsem měl zvláštní potěšení v podobě spolupráce s Bennym Anderssonem a Björnem Ulvaeusem, kteří přispěli několika osobními vzpomínkami a novými názory na tuto éru. Také mi poskytl rozhovor osobní přítel členů skupiny ABBA, Claes af Geijerstam, jakož i zpěvák, autor textů švédské verze Mamma Mia! a bývalý diskžokej Niklas Strömstedt. Co nám mohou říct? Přečtěte si poznámky na přebalu CD a dozvíte se to!

Exkluzivní trailer na Voulez-Vous Deluxe Edition najdete na YouTube
 


[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5

| Autor: Michal | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.carlmagnuspalm.com
Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.