The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

.. - 15
..
zobrazení: 3565
známka: 2.33

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Björn, Benny a Kristina Från Duvemåla znovu u soudu

Vydáno dne 05. 02. 2007 (4327 přečtení)
Přes deset let se táhne spor o autorství scénáře úspěšného muzikálu. Stockholmský okresní soud tento týden rozhodne, kdo co přesně napsal.

Muzikál měl ve Švédsku obrovský úspěch a pokud bude anglická verze uvedena v USA (což je téměř jisté  – pozn. red.), bude to znamenat další milionové zisky pro skutečné autory. Jediná věc, která je jistá, je, že předlohou muzikálu Kristina Från Duvemåla je román Vilhelma Moberga a že autory hudby a textů jsou Benny Andersson a Björn Ulvaeus. Soud má ovšem rozhodnout, kdo napsal které části scénáře, když byla v devadesátých letech tvořena kostra příběhu.
 
Björn a Benny se tehdy nejdříve obrátili na dramatika Carla-Johana Setha a ten napsal scénář, o který se, podle jeho tvrzení, opírala představení odehraná v Malmö, Göteborgu a Stockholmu. Björn a Benny ovšem tvrdí, že jeho scénář byl tak slabý, že šest měsíců před premiérou byli nuceni povolat režiséra Larse Rudolfssona a dramatika Jana Marka a začít úplně od začátku. Obě strany se soudí víc jak deset let a když se naposled setkaly u přípravného slyšení na podzim 2005, bylo prý chvílemi pěkně hlučno.
 
„Pracovali jsme s vaším scénářem dva nebo tři roky, ale nikam to nevedlo. Když se do projektu zapojil Rudolfsson, šlo to jako po másle,“ tvrdí Björn Ulvaeus.
 
Carl‑Johan Seth byl uveden jako dramaturg v programu na premiéře v Malmö v roce 1995, ale od té doby bylo jeho jméno odstraněno ze všech oficiálních materiálů. V neprospěch bývalých členů skupiny ABBA hovoří i fakt, že pouhý měsíc před premiérou podepsali se Sethem smlouvu, která uvádí, že on je autorem scénáře. Během přípravných slyšení také vyšlo najevo, že Seth dostal jako vyrovnání pět miliónů švédských korun. Benny s Björnem argumentují, že smlouva neplatí, protože se týká scénáře, který nikdy nepoužili. Peníze zaplatili prý proto, aby si zajistili klid potřebný pro práci.
 
Úkolem soudu je porovnat oba scénáře a zjistit, jak jsou si podobné a jak odpovídají knihám Vilhelma Moberga, jak je vystavěn děj, které scény jsou klíčové a jak jsou vykresleny hlavní postavy. Všichni zúčastnění budou u soudu vyslechnuti.
 
Spor se samozřejmě týká toho, jak budou rozděleny budoucí příjmy z muzikálu. Několik let se mluví o uvedení Kristiny na Broadwayi, ale poslední dobou všechno kolem těchto plánů utichlo. Může to mít souvislost s tímto problémem se scénářem, ale také s tím, že pánové Andersson a Ulvaeus mají plné ruce práce s muzikálem Mamma Mia!, který bude letos zfilmován s Meryl Streep v hlavní roli a společností Toma Hankse v roli producenta.
 
Kristinu shlédlo ve Švédsku přes milion diváků, muzikál Mamma Mia!, který měl derniéru před třemi týdny ve stockholmském divadle Cirkus, vidělo 847000 lidí.

Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.