The ABBA Wonder

e-Časopis československého FanClubu skupiny ♠ABBA♠

Novinky

04.09.2021: ABBA Voyage
09.03.2015: The Complete Recording Sessions podruhé

První sbírka na nové vydání legendární knihy The Complete Recording Sessions byla bohužel neúspěšná. Autor nyní zahájil druhý (a poslední) pokus. Přispět tentokrát můžete za trochu pozměněných podmínek zde. Pokud bude kampaň neúspěšná, kniha pravděpodobně v dohledné době nevyjde. Kdo tedy můžete, pomozte, prosím, tento projekt zrealizovat. Stojí za to!

28.01.2015: Sbírka na The Complete Recording Sessions

Dnes začala sbírka na aktualizovanou verzi legendární knihy The Complete Recording Sessions. Přispět můžete zde. Za příspěvek v minimální výši 750 SEK máte knihu a doručení po Evropě zdarma. Vítán je samozřejmě i jakýkoliv nižší příspěvek.
• archív novinek •

Galerie

ABBA World Revival - 18
ABBA World Revival
zobrazení: 3049
známka: 5.00

Motto:
"It´s only pop but we like it !"

O čem se píše...

Kristina Från Duvemåla v Helsinkách

Vydáno dne 20. 12. 2009 (3747 přečtení)
Švédská verze muzikálu Kristina Från Duvemåla se od února 2012 bude hrát ve zrenovovaném divadle Svenska Teatern. Benny s Björnem to oznámili minulý týden na tiskové konferenci v Helsinkách. Poté si udělali čas na bleskové interview pro magazín Helsingin Sanomat.

Muzikál měl premiéru v Göteborgu v roce 1995 a vychází z tetralogie Vystěhovalci, kterou mezi lety 1949 a 1959 napsal švédský spisovatel Wilhelm Moberg. Román vypráví příběh rodiny emigrovavší v 19. století ze švédského Smålandu do americké Minnesoty.
 
Propojení s událostmi a osudy popsanými v Mobergově příběhu lze najít prakticky v každé zemi, na kterou si vzpomenete, tvrdí tým stojící za muzikálem.
 
Helsinská inscenace Kristiny v únoru 2012 bude prvním uvedením divadelní verze muzikálu za hranicemi Švédska. Původní muzikál měl přes tři a půl hodiny. Nová verze bude zkrácená. Mimo to v orchestru zasedne 25 hudebníků, zatímco v původní verzi jich hrál téměř dvojnásobek.
 
V září 2009 byla v newyorské Carnegie Hall uvedena koncertní verze muzikálu v angličtině pod názvem Kristina. V plánu byla i verze pro Broadway: „V New Yorku jsme dělali sérii zkoušek s vidinou inscenace na Broadwayi,“ prozradil Benny Andersson v rozhovoru pro Helsingin Sanomat. „Jejich podmínky jsou opravdu přísné. Například představení musí skončit před 23. hodinou, aby se hercům nemusel platit zvláštní příplatek,“ dodal.
 
V současné době není broadwayská verze na pořadu dne. Nicméně americký „výlet“ ukázal, že muzikál je možné zkrátit na dvě a půl hodiny, aniž by „to bolelo“, jak řekli autoři Benny Andersson a Björn Ulvaeus. „Ve skutečnosti zestručňování muzikálu bude docela příjemná práce,“ odhadují. Věří, že jejich vize se časem pročistí a zhutní. Poslední představení kompletního muzikálu ve stockholmském divadle Cirkus se hrálo před celými deseti lety. Andersson i Ulvaeus mají v plánu být při tom, když se v Helsinkách bude na muzikálu pracovat.
 
Benny prozradil, že Mobergův román četl prvně, když mu bylo něco přes dvacet. Byl to jeho vlastní nápad, převést tuto knihu do muzikálové podoby, a i proto má k tomuto dílu důvěrnější vztah než k Chess, prvnímu muzikálu, který napsal společně s Björnem Ulvaeusem v 80. letech. Chess vznikl na popud Tima Rice.
 
Žádná nová společná skladba se nechystá, tvrdí oba gentlemani, překvapení z myšlenky, že by tomu mohlo být jinak. Pak přijde objasnění: „No, alespoň nic, co by mělo vztah s Abbou, i když v Universal Pictures asi doufají v druhý díl filmu Mamma Mia!“ Tento film s Meryl Streepovou v hlavní roli, který je adaptací stejnojmenného muzikálu, se stal nejvýdělečnějším filmovým muzikálem všech dob, takže se stěží můžeme divit, že Universal by si přál pokračování. Po chvíli chození kolem horké kaše vychází najevo, že o nových projektech se diskutuje prakticky neustále.
 
Oba pány spojuje nejen hudba, ale také roztomilá životní fáze dědečků. Nejlepší věc v životě je teď pro oba stejná: „Vnoučata!“ Benny Andersson jich má pět a Björn Ulvaeus tři a jedno na cestě.
 
„Nezávazně jsem se bavili o tom, že bychom udělali něco pro děti,“ usmívají se tajemně šedivějící pánové ze skupiny ABBA.
 
Benny se opře v křesle a vytáhne z krabičky kousek snusu (zvláštní druh žvýkacího tabáku – pozn. red.) a vloží si ho pod spodní ret. Fronta venku se krátí – zbývá už jen pár novinářů, kteří čekají na svůj desetiminutový rozhovor ve společnosti našich dvou návštěvníků.
 
Fakta:
  • Muzikál Kristina Från Duvemåla bude nejdražším představením v historii Svenska Teatern.
  • Svenska Teatern bude zodpovídat za produkci, umělecký management bude ze Švédska. Režisérem bude Lars Rudolfsson, který režíroval i původní verzi muzikálu, hudební režie bude v rukou Anderse Eljase.
  • Anders Eljas spolupracoval se skupinou ABBA už během jejich australského turné v roce 1977. Muzikál uvede Robin Wagner, který uvedl i Chess, který se v Londýně hrál tři roky.
  • Johan Storgård, režisér Svenska Teatern, začal s Bennym Anderssonem a Björnem Ulvaeusem vyjednávat spolupráci před pěti lety.
  • Nakonec dospěli k dohodě, která vedla Svenska Teatern k založení společnosti Ace-Production, která bude mít na starosti budoucí export jak jejich vlastních představení, tak muzikálu Kristina Från Duvemåla.
  • Divadlo má smlouvu na prodej cizojazyčných verzí Kristiny, konkrétně finské ve Finsku a dále v Rusku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě v mateřských jazycích těchto zemí.


Layout by Pa3k modified by Safa © 2006 - Český a slovenský fanklub ABBA
Vytvořeno prostřednictvím phpRS - GNU/GPL redakčního systému.